Tofaş'tan Son Dakika Açıklaması: Üretimler Ertelenecek!

Koronavirüs salgınından etkilenen otomotiv sektörü çeşitli önlemler almaya devam ediyor. Salgın döneminde yurt dışından gelen parçaların tedariği konusunda gecikmeler yaşandığı için Tofaş Türk Otomobil Fabrikası üretime bir süre daha ara verdiğini açıkladı. Üretim tekrar ne zaman başlayacak?

OTOMOBİL 15.04.2020 - 12:50 15.04.2020 - 12:50

Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. tarafından alınan bir karar neticesinde üretimlerde bazı değişikliklerin yaşandığı ifade edildi. Koronavirüs salgını pek çok sektörde olduğu gibi otomotiv sektöründe de bazı olumsuz durumlara yol açtı. Etkilenen süreçten Tofaş’ta etkilendi. Üretimlerin bir süreliğine ertelendiği açıklaması geldi.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı tehdit etmeye devam ederken otomotiv sektöründe üretimlerin tamamen durup durmayacağı merak konusu oldu. Tofaş tarafından konu hakkında yeni bir açıklama yapıldı. Açıklamada ‘üretimin tamamen durdurulması bu süreçte mümkün değildir.’ İfadeleri kullanıldı. Üretime ara verilmesine ilişkin gerçekleştirilen süreçte Kamuyu Aydınlatma Platformu’na detaylı bir açıklama yapıldı.

Tofaş Üretime Neden Ara Veriyor?

Yapılan açıklamaya göre ülkeyi ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs süreci içerisinde yurt dışından getirilecek olan ürün ve parça tedarik ile teslimat süreci içerisinde bazı aksamaların gerçekleştiğinin altı çizildi. Bu noktada yaşanabilecek aksaklıkları ortadan kaldırmak için fabrika genelinde 20 Nisan tarihine kadar ara verilmişti.

Verilen aranın bitmesine az bir zaman kala yaşanan gelişmelerin aynı olması ve hala tedarik sürecinde sıkıntıların yaşanması sebebiyle daha önce bitmesi beklenen süre 4 Mayıs tarihine kadar yeniden uzatıldı. Konuyla ilgili alınan kararların bundan sonraki süreçte de yatırımcılar ile istişare edilerek alınması bekleniyor.

İşe ara verme sürecinde iş akdinin feshedilmesi konusunda herhangi bir karar alınmadı. İş planının doğru şekilde planlanması için bundan sonraki dönemde de çalışmalar hız kesmeden devam edecek. Verimliliğin azalması yönünde ortaya çıkan endişelerin de yersiz olduğu ve verim kaybı yaşanmayacağı belirtildi.