Koronavirüs salgınının ülkemizde etkisini artırmasının hemen ardından otomotiv markaları tarafından da çeşitli önlemler alındı. Fabrikalarda teması kesmek ve bir süre sağlık güvenliğini sağlamak adına üretimlere ara verildi. Yaşanan salgın otomotiv sektörünü derinden etkiledi. Üretimlerin durması otomobil sektöründe büyük bir durgunluğa neden oldu.

Tofaş’da üretime ara veren markalardan biri oldu. Yurt dışından gelecek parça tedariği, teslim süreleri ve üretimde yaşanabilecek problemler göz önünde bulundurularak Bursa’da bulunan fabrikada otomotiv üretiminin durdurulduğu açıklandı. Kısa süreli olarak yaşanan duraksamada personeller çalışmaya devam ettiler.

Sağlık Ekipmanları İçin Fabrikalar Çalışmaya Devam Etti

Koronavirüs salgını döneminde en büyük özveriyi gösteren sağlık çalışanlarının korunması ve ihtiyaçlarının karşılanması için sağlık ekipmanları üretimine başladı. Otomotiv üretiminin durdurulduğu fabrikada sağlık ekipmanları için ummalı bir çalışma başladı.

Şirket tarafından büyük bir hızla üretilen sağlık ekipmanları için İl Sağlık Müdürlükleri de harekete geçti. Sağlık personellerinin ihtiyaçları ve hastane yönetimlerinin talepleri karşılığında İl Sağlık Müdürlüğü harekete geçiyor. Bu noktada Tofaş üretmiş olduğu sağlık ekipmanlarını pek çok ilde bulunan hastanelere ulaştırıyor.

İlk etapta Bursa ilinde bulunan hastanelerin ve personellerin ihtiyaçları karşılanırken, şimdilerde üretimin artması ile birlikte 24 farklı ilde 63 sağlık kuruluşunun ekipman ihtiyacının giderildiği öğrenildi. Üretimlerin detaylarına bakıldığı zaman 20 bin 146 adet siperlikli maske üretiminin gerçekleştirildiği belirlendi. Araç üretimleri yeniden başlayana kadar sağlık çalışanlarına yönelik desteğin devam ettirileceği belirtildi.