İş dünyasına uygun kredi verme yarışına Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de katıldı. Birlik üyesi işletmeler uygun faizle Nefes Kredisi kullanabilecekler.

Nefes Kredisi hakkında açıklama yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “TOBB Nefes Kredisini'ni bugün başlattık ve işletmelerin hizmetine sunduk. Toplamda 6 Milyar TL'nin üzerinde kredi dağıtacağız. Zor günlerinde işletlemelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Nefes Kredisi'nin de şartları belli olmaya başladı. Buna göre bu krediden yararlanan işletmelere uygulanacak yıllık faiz yüzde 7,50 olacak. Ayrıca 2020 yılı içerisinde anapara veya faiz ödemesi yapılmayacak. Nefes Kredisi geri ödemeleri 2021 yılında başlayacak.

NEFES KREDİSİNİ HANGİ BANKA VERECEK?

TOBB Nefes Kredisi, Denizbank üzerinden yapılacak başvurularla kullandırılacak. Koronavirüs salgını nedeniyleişleri bozulan işletmeler bu krediden yararlanabilecekler. Her işletmeye 100.000 TL'ye kadar kredi tahsis edilebilecek.

NEFES KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Nefes Kredisi, TOBB üyesi olan iş yeri sahiplerine verilen kredi çeşididir. Türkiyede 365 oda ve borsanın bağlı olduğu TOBB üyelerine 6 Milyar TL kredi verilmektedir. Nefes Kredisi başvurusu Denizbank'a yapılmaktadır. Bu başvuru için işletmelerin bağlı bulunduğu oda veya borsa tarafından üyelik belgesi gerekmektedir. Bu belgeyi Denizbank şubelerine götüren her işletme sahibi aynı gün içerisinde 100.000 TL'ye kadar, 1 yıl geri ödemesiz Nefes Kredisi verilecektir.

isbilgisi.com