Ticket karta nasıl sahip olunup nasıl kullanılacağı ile ilgili olarak özellikle çalışanlarına Ticket kart verecek firmaların başvuru şekli ile pos cihazlarına ticket aktivasyonu yükleyecek iş yerlerinin veya ticket pos cihazı almak ,isteyen iş yerlerinin başvuru süreçleri farklı oluyor.

Ticket kart kullanıcıları temel olarak ikiye ayrılıyor:

 • Restoran veya mağaza kullanıcılar, ticket kartı olan kişilerden hesap tahsilatını ticket kartı ile yapmak üzere iş yerlerinde sabit veya mobil ticket pos cihazı bulunan firmalar. Bunlar genellikle restoran ve gıda işletmeleri olmakla beraber son zamanlarda birçok market zinciri de ticket kart pos cihazları kullanmaya başlamıştır. Çalışanlar şirketleri tarafından yüklemesi yapılan ticket kartları ile bu yerlerden de market harcamalarını yapabilmektedir. Hatta özellikle maaşı düşük çalışan gurubunun ticket kartlarını öğlen yemeklerinden ziyade evleri için aylık toplu alışveriş yaparken kullandıklarını görmekteyiz.
 • Ticket kart veren iş yerleri ise çalışanlarının aylık yemek paralarını nakit vermek yerine veya iş yerlerinde bir yemekhane kurmak yerine çalışanlarına temek kartı vermeyi tercih eden firmalardır. Bu firmalar yasal sınırın altında olmamak şartı ile çalışanlarına verdikleri yemek kartlarına her ay belli bir tutarda para yüklerler. Çalışanları da bu kartları ile istedikleri ticket üye restoranında yemek yerler. Diğer yandan ticket kartlar çalışanların hemen hepsi tarafından da tercih edilmektedir. Bunu sebebi ise çalışanlar hem aylık yemek paralarını toplu alabilmekte ve kendilerine yerilen yemek parasını istedikleri gibi harcayabilmektedir.

Ticket Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ticket karta başvurabilmek için firmaların Edenred internet sitesi üzerinde yer alan başvuru formunu doldurması gerekiyor.

Burada aşağıdaki bilgilerin girilmesi gerekiyor:

 • Firmanın başvuru amacı,
 • Firmanın tam ünvanı,
 • Firmanın kullanmak istediği kart tipi,
 • Firma yetkilisinin adı,
 • Firma yetkilisinin e posta adresi,
 • Firma yetkilisinin cep telefnu,
 • Firma telefonu,

Ticket Kart Nasıl Alınır?

Ticket kart alabilmek için yukarıda sayılan bilgiler ile başvuru yapılmasının ardından Edernet çalışanı firmayı en kısa zamanda ziyaret ederek anlaşılan şekilde bir sözleşme hazırlıyor. Sözleşme imzalandıktan hemen sonra ve genellikle aybaşlarından itibaren firmaya verilen Ticket kartlaar çalışanlara dağıtılıyor.

Ticket kaertların her biri numaralı ve firmada çalışan kişi adına çıkıyor. Çalışan firmadan ayrılırsa kart çalışanda kalıyor. Zira kartın içinde kalan bakiye çalışana ait. Diğer yandan kartların sistemde tanımlı numarası ile firma çalışanlara her ay istediği tutarda bakiyeyi Erdenet firmasına talimat vererek yüklüyor.

Ticket Kart Bakiyesi Nasıl Sorgulanır?

Ticket kart içinde yer alan kalan bakiyenin öğrenilmesi son derece kolay. Ticket kart sahibi bir çalışan kart bakiyesini herhangi bir üye restorana gittiğinde burada yer alan ticket pos cihazlarından öğrenebiliyor. Ayrıca iş yerleri de kendi online ekranlarından tüm çalışanlarının bakiyelerini görebiliyor.

Ticket Kart Bakiye Yükleme Nasıl Yapılır?

Ticket karta yükleme yapmak için Edenred internet sitesi iş yeri linki üzerinden iş yeri kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yaptıktan sonra yükleme seçeneğine geliyor. Burada firma isterse tüm çalışanlarını tek tek seçip kartlarına para yükleyebileceği gibi isterse çalışanların tamamını tek seferde seçip hepsine aynı para tutarını yükleyebiliyor. Diğer yandan firmanın bir çalışanın kartından geri ğpara çekmesi mümkün değil. Bu ancak Erdenet’in onayı ile gri çekilme söz konusu olabiliyor.

Ticket Kart Hangi Marketlerde Geçer?

Ticket kartın yemek dışı kullanılabileceği marketler şu şekilde:

 • Metro ekspress mağazaları,
 • Ticket kart geçen Happy market zincirleri,
 • Onur market zincirleri,
 • Güler market zincirleri,
 • Doğruluk market zincirleri,
 • BIM market zincirleri.

isbilgisi.com