Ticaret Bakanlığından Yeni Destek Paketi Kapsamında Toplamda 10 Milyar TL'lik Kredi İmkanı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgınına yönelik alınan ekonomik tedbirlere bir yenisini daha eklediklerini belirterek Stok Finansman Destek Paketi'ni açıkladı. Bu kapsamda ihracatçılara yönelik Türk Eximbank tarafından Kredi Garanti Fonu garantörlüğünde toplamda 10 Milyar TL kredi kullandırılacak.

EKONOMİ 22.05.2020 - 14:23 22.05.2020 - 14:23

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, koronavirüs salgını nedeniyle zor duruma düşen ihracatçılara yönelik bir destek paketini daha devreye aldıklarını duyurdu. Stok Finansman Destek Paketi gereği ihracatçılara kredi imkanı sağlanacak.

Türk Eximbank'ın koronavirüs döneminde ihracatçılara yönelik çok sayıda kolaylık sağladığını belirten Bakan Pekcan, “İhracatçıların koronavirüs döneminde zorlaşan şartlarını desteklemek amacıyla çok sayıda yeni uygulamayı devreye almıştık. Finansman kolaylıklar sağlanan ihracatçılara bunlara ek olarak yeni bir finansman destek paketini de bugünden itibaren uygulamaya alıyoruz.” dedi.

İhracatçıların sipariş iptalleri ve talep düşüşü nedeniyle büyük zararlarla karşı karşıya kaldıklarını belirten Bakan Pekcan, “Koronavirüs sürecinde olumsuz etkilenen ihracatçılarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. Bu kapsamda Türk Eximbank stok finansmanına yönelik söz konusu kredi ile ihracatçıların ekonomik sorunlarına çözüm üretecek. Bu şekilde stokları artan ve sipariş iptali ile talep düşüşü nedeniyle ürünlerini satamayan ihrcatçılarımız zor durumdan kurtulacaklardır.” ifadelerini kullandı.

Kredi Garanti Fonu tarafından Hazine destekli olarak Türk Eximbank'a tanınan kredi limitinin toplam tutarı 10 Milyar TL olarak açıklandı.

KREDİ KULLANMA ŞARTLARI BELLİ OLDU

İhracatçılara kullandırılacak bu kredilerin şartları şu şekilde olacak:

-Krediler Merkez Bankası kaynağından ve Kredi Garanti Fonu'nun garantörlüğünde TL cinsinden kullandırılacak.

-Verilen kredilerin yıllık faizi yüzde 7,25 olacak

-Bu kredilerde KGF komisyonu binde5 olacak

-1 yıl vadeli olarak ihracatçılara bu kredi verilecek

-KOBİ'ler için kredi limiti 25 Milyon TL, KOBİ dışı firmalar için kredi limiti 50 Milyon TL olacak

-1 Ocak 2020 ile 31 Mart 2020 arası için geçerli olan stok alım belgelerini ibraz eden ihracatçılar bu krediyi kullanabilecekler.

isbilgisi.com