Ticaret Bakanlığı Uyardı: Koronavirüs Sürecinde Yapılan Alışverişlere Dikkat!

Koronavirüs salgını dönemi nedeniyle internet alışverişlerinde ciddi bir artış yaşandı. Durumu fırsat bilen dolandırıcılarsa vatandaşları bu süreçte mağdur etmeye devam ediyorlar. Ticaret Bakanlığı internet üzerinden yapılan alışverişler konusunda vatandaşları uyardı. Alınması gereken tedbirleri yayınladı..

GÜNDEM 16.04.2020 - 16:56 16.04.2020 - 16:56

Koronavirüs salgını önlemleri çerçevesinde sosyal izolasyonun önemi her defasında vurgulanıyor. Devlet tarafından 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri  vatandaşların sokağa çıkmalarına yasak getirildi. Diğer yaş gruplarında ise mecbur kalmadıkça sokağa çıkılmaması gerektiği, sosyal mesafeye dikkat edilmesi ve hijyeni kullarına uyulması konusunda çeşitli uyarılar yapılıyor.

Alışveriş merkezlerinde pek çok mağazanın kapanması, marketlerin açılma ve kapanma saatlerine müdahale edilmesi, pek çok işletmenin kapatılması vatandaşları online olarak yapılan alışverişlere yöneltti. Tüketiciler telefon, internet ve mobil uygulamalar aracılığıyla aktif şekilde internet alışverişi yapmaya başladılar. Bu süreçte nakit para kullanımı azaldı ve kart kullanımı önemli ölçüde arttı.

Sahte Alışveriş Sitelerine Dikkat Edin!

Tüketicileri kandırmak ve çeşitli şekillerde dolandırmak için fırsatçılar salgın döneminde de boş durmuyorlar. Pek çok sahte unvana sahip olan alışveriş sitesinin hazırlandığı tespit edildi. Bu sitelerden alışveriş yapan vatandaşların ürünleri ellerine ulaşmazken, ulaşan ürünler içinde satın alınandan çok farklı ve düşük değerli ürünler olduğu belirlendi. Salgın döneminde internet alışverişi yapan pek çok vatandaşın çeşitli mağduriyetler yaşadıkları belirlendi.

Yetkililer, internet alışverişi yapan vatandaşları uyarıyorlar. İnternet alışverişi yapılan sitenin ‘https://’ uzantısı ile başlaması son derece önemli. Siteden alışveriş yapmadan sorun ve şikayetlerin iletilebilmesi için gerçek bir müşteri şikayet planı olup olmadığının incelenmesi gerekmektedir. İnternet sitesinin hizmet bedeli, satıcı ya da sağlayıcı unvanların en başından kontrol edilmesi gerekmektedir.

Tüketicinin memnun kalmadığı ya da almak istemediği ürünler için 14 günlük süreci bulunuyor. Bu süreç içerisinde herhangi bir şart koşmadan ürünler iade edilebilir. Kartla yapılan online ödemelerde 3 boyutlu güvenlik sisteminin açık olmasına kartın kopyalanması ve işlem yapılması ihtimaline karşı dikkat edilmelidir. Sanal kart kullananlar içinse ödemelerini bu yöntemle yapmaları öneriliyor.