THY'den Tartışma Yaratan Karar! Şehirler Arası Otobüslerde Ve YHT'de Var Ama Uçaklarda Yok!

Şehirler arası seyahatlerin yavaş yavaş başlamak üzere olması nedeniyle yeni bir tartışma yaşanmaya başlandı. Bugün yeniden seferlere başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde birer koltuk boş bırakılırken 4 Haziran'da başlayacak uçak seferlerinde de kapasitenin yüzde 50'si oranında yolcu alımı yapılacak. Ancak uçaklarda durumun farklı olması tartışma yarattı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin açıklamasına göre uçaklarda boş koltuk bırakılmayacak.

GÜNDEM 28.05.2020 - 17:03 28.05.2020 - 17:03

Türkiye'de hayatın normalleşmeye başlaması ile şehirler arası seyahatlerde ilk önemli adım bugün atıldı. Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri bu sabahtan itibaren resmen başladı. YHT seferlerinde bir koltuğun boş bırakılıp diğer koltuğa yolcu alınması dikkatlerden kaçmadı.

Geçtiğimiz günlerde şehirler arası otobüs seferlerinin 4 Haziran'dan itibaren başlayacağı da ilan edilmişti. Otobüs seferlerinde de bir koltuğun boş bırakılıp diğer koltuğa yolcu alınması uygulaması yapılacak.

THY BOŞ KOLTUK BIRAKMAYACAK

Hava yolu ulaşımında ise yolcuların boş koltuk bırakılmadan seyahat edecekleri açıklandı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi yapmış olduğu açıklamada havacılık ve sağlık otoritelerinin uçaklardaki yolcu kapasitesinin düşürülmesi konusunda bir kararının olmadığını bildirdi. Ekşi'ye göre uçaklarda bulunan HEPA filtreleri, uçak havalandırma sistemleri ile alakalı olarak yapılan bilimsel çalışmalarda uçaklarda koronavirüs bulaşma riskinin olmaması gibi bir sonuç çıktığını söyledi. Bu sebeple uçakların yolcu kapasitelerinde bir değişiklik yapılmadığı aktaran Ekşi, THY'nin de boş koltuk uygulaması yapmayacağını belirtti.

DÜNYADA DA BOŞ KOLTUK UYGULAMASI YOK

Ayrıca dünyada hava yolu şirketlerinin bu şekilde bir uygulama yapmadıkları da ortaya çıktı. Japonya bu konuda kararsız bir tutum sergilerken diğer ülkelerin hava şirketleri sadece maske takılmasını uçak içerisinde uygun tedbir olarak görüyorlar.

Türkiye'de kara ve demir yolunda uygulanan boş koltuk tedbirinin hava yolunda uygulanmaması yine de vatandaşlar tarafından garip karşılandı. Bazı vatandaşlar uçaklarda koronavirüs riski bulunmuyorsa aynı sistemin diğer ulaşım araçlarına da entegre edilmesi gerekdiğini ifade ettiler.

isbilgisi.com