Türk Hava Yolları (THY) iç hat seferlerine 5 Haziran 2020 tarihinde yeniden başlayacak. Mart ayından beri durdurulan ve gerçekleştirilemeyen uçak seferleri nedeniyle havayolu ulaşımında büyük aksamalar meydana gelirken yeni dönemin kendine has kuralları olacak.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, yeni dönemde Türk Hava Yolları'na ait uçaklarla seyahat edecek olan yolcuların uyması gerektiği kuralları kamuoyuna duyurdu. Bu kurallara riayet etmeyen yolcular biletleri olsa dahi uçaklara alınmayacaklar.

EL BAGAJI İLE UÇAĞA BİNİLEMEYECEK

Alınan yeni karar gereği yolcular uçaklara el bagajı ile binemeyecekler. Dileyen yolcular yanlarında el çantası bulundurabilecekler. Buna uymayan yolcuların herhangi bir münakaşaya izin verilmeden uçaklara girişleri engellenecek.

UÇAKLARA BİNİŞLER VE İNİŞLER TEKER TEKER ANONSLA OLACAK

Uçaklara binişler ve inişler esnasında uçak içerisinde kuyruk oluşturulmayacak. Yolcuların birbirleriyle temasta bulunmaları önlenecek. Sosyal mesafe kurallarına uyulması amacıyla uçaklara anons ile binilip inilecek. Sıra numarasına gçre gerçekleştirilecek anonslarla binmek için arka sıradan ön sıraya doğru, inmek için ise ön sıradan arka sıtraya doğru anons yapılacak. Sırası gelmeyen yolcuların uçaklara binmesine veya uçaklardan inmesine izin verilmeyecek.

MASKESİZ YOLCULAR UÇAKLARA ALINMAYACAKLAR

Yolcular yanlarında yeteri miktarda bez maske bulundurmak zorunda kalacaklar. Türkiye içindeki uçuş mesafelerinin kısa olmasından dolayı tek maske iç hat seferleri için yeterli olacak.

Uçak biletlerinin online işlemlerle alınması tercih edilecek. Birebir temas kurulması gereken işlemlerden kaçınılacak.

isbilgisi.com