Koronavirüs salgını sebebiyle alınan önlemlerin her geçen gün biraz daha genişletilmesi neticesinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken konu hakkında bazı değerlendirmelerde bulundu. Son dönemlerde vatandaşların, sokağa çıkma yasağı sebebiyle market ve fırınları yağmalaması tartışmalara neden olmuştu. Sosyal izolasyonun önemli olduğu bu günlerde vatandaşların gıda ürünlerine olan ilgilerinin olumsuz durumlara neden olabileceği belirtildi.

Virüs salgınında evlerde kalan vatandaşların daha fazla gıda malzemesi tüketmeye başladıkları belirlendi. Bu süreçte pek çok ürünün israf edildiği de gözlemlendi. Virüsle mücadeleye devam ederken aynı zamanda  vatandaşların da israftan kaçınmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

Gıda İsrafıyla Boşa Giden Para Virüs Önlemleri İçin Kullanılabilir!

TESK Başkanı Bendevi Palandöken uyarılarında, ‘Bu yıl koronavirüs sebebiyle dünyaca zor günler geçiriyoruz. Türkiye’de virüsün etkilerini hissetmeye başladık. Durumun daha kötüye gitme endişesini taşıdığımız bu günlerde, önlemler kapsamında evimize kapandık. Ramazan ayında da sürecin bu şekilde devam edeceğini tahmin ediyoruz. Herkes bu süreçte elinden gelen desteği vermeli. Evde olduğumuz bu günlerde gıda ürünlerini doğru tüketmek ve doyabileceğimiz kadar yemek tüketmek gerekiyor. İsraf nedeniyle ortaya çıkan masraflar için virüsle mücadele edebiliriz’ dedi.

Türkiye’de gıda israfının hep fazla olduğu ancak son dönemlerde bu durumun daha fazla arttığı belirtildi. Gıda israfı nedeniyle harcanan paralarla pek çok okul ve hastanenin yapılabileceğinin altını çizdi. İsraftan kaçınmanın milli bir görev olduğunu dile getirdi. Herkesi duyarlı olmaya davet etti.