Temmuz Ayında Emekliye Çifte Zam! Emekli Ne Kadar Kazanacak?

Temmuz ayı emekliler için heyecanla beklenmeye başladı. Hem zam alacak hem de bayram ikramiyesi alacak olan emekliler için kazançlı bir ay olması bekleniyor. İşte detaylar..

EKONOMİ 27.06.2020 - 08:18 27.06.2020 - 08:18

Temmuz ayı emekliler için büyük bir heyecanla bekleniyor. Bu süreçte Temmuz ayı hem zamlar hem de bayram ikramiyesi açısından oldukça kazançlı bir süreç olarak görülüyor. Henüz emeklilerin alacakları zam kesinleşmedi. SSK ve Bağkur emeklileri yılın ilk altı aylık döneminde ortaya çıkan enflasyon oranına göre ödeme alacaklar. Aynı zamanda sabit zam alacak memur emeklilerinin de aradaki enflasyon farkını zam olarak almaları bekleniyor.

Memur emeklileri için ilk altı aylık enflasyon oranının yüzde 4’ün üzerinde çıkmasının ardından aradaki farkın zam olarak yansıtılabileceği ifade edildi. Şimdiden milyonlarca emekli tarafından alacakları zam merak konusu oldu.

Emekliler Hem İkramiye Hem Zam Alacaklar

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilen beklenti anketine bakıldığı zaman Haziran ayı TÜFE tahmini çerçevesinde emeklilerin alması gereken zam oranı yüzde 5.09 olarak açıklanmıştı. Bu durumda SSK ve Bağkur emeklilerinin gelirleri için yaşanması beklenen artış ise 90 lira ile 320 lira arasında değişiklik gösterebilir.

Temmuz ayı emeklileri bayram öncesi alacakları ikramiye içinde heyecanlandırmaya başladı. Bunun üzerine takvimde bir değişikliğin yaşanmaması halinde bin lira değerindeki ikramiye bayram öncesinde 27 ile 30 Temmuz tarihleri arasında ödenebilecek.

Zam oranları ise net bir şekilde 3 Temmuz tarihinde açıklanacak. Bir süredir bayram ikramiyelerinde artış yaşanması bekleniyordu. Bu durumda henüz hükümet tarafından emekli ikramiyeleri üzerinde bir çalışmanın olmadığı ifade edildi.

isbilgisi.com