Türkiye'de siyaset kulisleri son günlerde en çok AK Parti ile Saadet Partisi'nin uzun yılların ardından bir araya gelerek ittifak kurup kurmayacağına odaklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk'ü ziyaret etmesi ve ardından da ittifak iddiaları için kapıyı açık bırakan açıklamalar yapması tartışmaları daha da yoğunlaştırdı.

Saadet Partisi'nin Millet İttifakı'ndan ayrılarak Cumhur İttifakı'na geçebileceği iddiası dün gün boyu tartışıldı. Saadet Partisi içerisinden bu konuya olumsuz baktıklarına dair açıklamalar gelse de bugün Genel başkan Temel Karamollaoğlu, Habertürk'ten Nagehan Alçı'ya konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. İttifak söylentileri karşısında temkinli bir yaklaşım gösteren Temel Karamollaoğlu da kapıyı açık bırakmayı tercih etti.

ZİYARETTEN HABERİM VARDI!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Oğuzhan Asiltürk'ü ziyaretini daha önceden bildiğini ifade eden Temel Karamollaoğlu, “Bu ziyaretten daha önceden haberim vardı. Oğuzhan Asiltürk bei aramış ve bilgilendirmişti. Öyle iddia edildiği gibi Oğuzhan Asiltürk ile fikir ayrılıkları yaşadığımız doğru değildir. Yeri zamanı gelince bunlar konuşulur ama bizim partimizin içerisinde fikir ayrılıkları olmaz, istişare olur.” dedi.

İTTİFAKA AÇIK KAPI!

Saadet Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılacağına dair iddialar hakkında konuşan Temel Karamollaoğlu, “Henüz bir seçim kararı alınmış değil. Bundan dolayı ittifakları konuşmak çok erken diye düşünüyorum. Türkiye'nin gündemine seçim 2022'nin sonunda sonra gelir. Bugün bizim siyaseten durduğumuz nokta bellidir. Ancak ittifaklar bir koalisyon değildir. Biz her türlü fikre açık bir siyasi partiyiz.” ifadelerini kullandı.

Saadet Partisi'nin kararlarının nasıl alındığını da söyleyen Karamollaoğlu, “Saadet Partisi'nin çeşitli kurulları var. Bu kurullar istişare edip Saadet Partisi'nin bulunduğu yeri ve stratejisini belirliyor. Kimsenin tek başına bir karar alıp Saadet Partisi'ni oraya sürüklemesine izin verecek bir yapımız yok. Kurullarımız görüşür, tartışır ve hep beraber bir karar alırız.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com