Türkiye'de birkaç yıldır görev yapan Kamu Denetçiliği Kurumu vatandaşlardan yoğun şekilde talep almaya devam ediyor. Vatandaşların kamu kurumları ile ilişkilerinde yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi vazifesini yapan Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç çokönemli açıklamalarda bulundu. Türkiye Büyük Millet Öeclisi Plan Bütçe Komisyonu'nda gerçekleştirilen görüşmelere katılarak bir rapor sunan Şeref Malkoç özellikle vatandaşların kamu bankaları Zİraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından verilen Temel İhtiyaç Desteği Kredisi nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadıklarını açıkladı.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ İÇİN ŞİKAYET YAĞDI

Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç Temel İhtiyaç Desteği Kredisi hakkında, “Vatandaşlar mağduriyetlerinin çözümü için kurumumuza başvuruda bulunuyorlar. Bu başvurular her türlü konuda olabiliyor. Ancak 2020'de en çok şikayet aldığımız konu kamu bankaları tarafından vatandaşlara verilen Temel İhtiyaç Desteği Kredisi oldu. Bankalara kredi talebind ebulunan vatandaşlarımız bazı gerekçelerle kredi alamadılar. Bunun bankalarca yeniden değerlendirilmesine karar verdik ama onlar da yasal nedenlerden dolayı bu vatandaşların mağduriyetlerini gideremediler.” dedi.

YASAL DÜZENLEMEYLE TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMELİ

Yasal bir düzenleme ile Temel İhtiyaç Desteği Kredisi'nden dolayı yaşanan mağduriyetlerin giderilebileceğini söyleyen Şeref Malkoç, “On binlerce vtandaşımız Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapmalarına rağmen olumlu yanıt alamadılar. Bunun önündeki yasal engeller bir düzenleme ile kaldırılmalı. Bu konuda da görev TBMM'ye düşmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kamu Denetçiliği Kurumu'nun çalışmaları hakkında da bilgi veren Şeref Malkoç, “Ekim 2020 tarihi itibariyle kurumumuza gelen başvuru sayısı 87.144 olmuştur. 2020 yılında aldığımız başvurular daha önce aldığımız toplam başvuru sayısı geçmiştir. Bu artışın nedeni koronavirüs sürecinden dolayı bazı kamu hizmetlerinde yaşanan aksamalardır. Tabiki en çok şikayet edilen konu Temel İhtiyaç Desteği Kredisi olmuştur.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com