Temel İhtiyaç Desteği Kredisi Şikayetleri Nereye Yapılır?

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi uygulamasında sorun yaşayan vatandaşların son günlerde şikayet sayısı oldukça arttı. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapıp cevap alamayan vatandaşlar ne yapacaklarını bilmiyorlar. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusu yapıp 10.000 TL kredi talep eden vatandaşlara 3.000 TL kredi tahsis edilmesi nedeniyle vatandaşlar nasıl bir itiraz yolu takip edeceklerini araştırıyorlar. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi şikayetleri nereye ve nasıl yapılır?

KREDİ 28.04.2020 - 14:45 28.04.2020 - 14:45

Türkiye'de koronavirüsün etkisi nedeniyle dar gelirli vatandaşlar büyük bir ekonomik sorunun içerisinde kaldılar. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yönetiminde alınan karar gereği Temel İhtiyaç Desteği Kredisi devreye sokuldu ve vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için kredi imkanı tanındı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yönetiminde Kredi Garanti Fonu'nun garantörlüğünde Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım kamu bankaları tarafından vatandaşlara Temel İhtiyaç Desteği Kredisi veriliyor. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi 36 ay vadeli, yüzde 0,49 faiz oranlı, 10.000 TL'ye kadar ve 6 ay geri ödemesiz şeklinde vatandaşlara kullandırılıyor.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ ŞİKAYETLERİ ARTIYOR

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi konusunda başvuru yapan vatandaşların şikayetleri son günlerde oldukça büyük artış gösterdi. Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarına başvuru yapan vatandaşların önemli bir bölümü bankalardan herhangi bir calamıyorlar. 25 gün cevap için bekleyen vatandaşlar dahi olabiliyor. Bunun yanında 10.000 TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi talep eden vatandaşlara 3.000 TL Temel İhtiyaç Desteği Kredisi tahsis ediliyor. Vatandaşların 3.000 TL ile temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak olmaları ise başlı başına bir sorun teşkil ediyor. Temelinde gıda, kira, temizlik maddeleri, faturalar gibi ihtiyaçların karşılanması amaçlanan Temel İhtiyaç Desteği Kredisi ile 3.000 TL ile bunların tek kalemini karşılamak bile mümkün olmuyor.

BANKALAR CEVAP VEREMİYOR

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi hakkında itirazda bulunmak isteyen vatandaşlar ilk olarak kredi başvurusu yaptıkları bankalarla iletişime geçiyorlar. Ancak bu bankaların yapacakları pek bir şey yok. Kredileri Kredi Garanti Fonu onaylıyor. Limitleri de aynı kurum belirliyor. 10.000 TL kredi başvurusunu 3.000 TL'ye düşüren de Kredi Garanti Fonu. Bu sebeple vatandaşlar bankalara yaptıkları itirazda alamıyorlar. Bankaların müşteri temsilcileri vatandaşlara “Bizimle alakası yok” diyerek göi sonlandırıyorlar.

TEMEL İHTİYAÇ DESTEĞİ KREDİSİ İTİRAZLARINA ÇÖZÜM YOLU

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi sorunu yaşayanların problemlerini çözebilecekleri bir itiraz makamı var mı? Vatandaşlar tarafından pek bilinmese de böbir itiraz mercii bulunuyor. Kamu Denetçiliği Kurumu bu noktada devreye giriyor.

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde geçtiğimiz yıllarda kurulan Kamu Dentçiliği Kurumu vatandaşların uğradıkları haksızlıkları ve mağduriyetleri gidermekle görevli bir kurum olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Kurumun başkanlığını kurulduğundan beri eski siyasetçilerden olan ve hukuk adamı Şeref Malkoç yürütüyor. Bugüne kadar çok sayıda sorun Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından çözüme kavuşturuldu. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi sorunları da bu kurum tarafından araştırılıp çözüme kavuşturulabilir.

KAMU DENETÇİLİĞİ KURUMU İTİRAZ SAYFASI

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi konusunda sorun yaşayan vatandaşlar Kamu Denetçiliği Kurumu'na resmi internet sitesi üzerinden bir form doldurarak başvurabiliyorlar. Formda yaşadıkları sorunu açık şekilde belirten bazı vatandaşlara olumlu geri dönüşler yapıldı.

Başvurular https://ebasvuru.ombudsman.gov.tr/ adresinden gerçekleştiriliyor. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi konusumağdur olduklarını düşünen veya haksızlığa uğradıklarına inanan vatandaşların sorunlarına çözümler Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından bulanabiliyor.

isbilgisi.com