Türkiye'de koronavirüs nedeniyle yaşanan ekonomik daralma çok sayıda vatandaşı derinden etkiledi. Vatandaşlar bu etki karşısında büyük mağduriyetler yaşamaya başladılar. Bazı iş yerlerinin faaliyetleri durduruldu. Berber, kafe, dışarıya servis yapmayan lokantalar gibi çok sayıda işletme nmak zorunda kaldı. Hem burada iş yeri sahibi olanlar hem de çalışan sıfatı ile geçimini sağlayan vatandaşlar bir anda tüm gelirlerinden oldular. Ailelerinin geçimlerini sağlayamayan, en temel ihtiyaçlarını gideremeyen, kira borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar çaresiz kaldılar. Bu noktada devlet tarafından bu vatandaşlara destek sağlanması amacıyla Temel İhtiyaç Desteği Kredisi devreye sokuldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kararıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara Temel İhtiyaç Desteği Kredisi verilmesi kararlaştırıldı. Bu krediler Kredi Garanti Fonu'na tahsis edilen bütçeyle vatandaşlara kamu bankaları tarafından sunuldu. Aylık hane geliri 5.000 TL'nin altında olan vatandaşlar Temel İhtiyaç Desteği Kredisi başvurusunda bulunabiliyor. 10.000 TL'ye kadar olan Temel İhtiyaç Desteği Kredisi 6 ay geri ödemesiz 36 aya kadar vadeyle 0,49 faiz oranıyla şartları uyan vatandaşlara tahsis ediliyor.

Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için beş kamu bankası yetkilendirildi. Buna göre Temel İhtiyaç Desteği Kredisi verebilen bankalar Ziraat Bankası, Ziraat Katılım, Vakıfbank, Vakıf Katılım ve Halkbank tarafından vatandaşlara veriliyor. Tüm bu bankalar hem internet bankacılığı hem mobil bankacılık hem de sms ile başvuru kabul ediyorlar. Yapılan başvurular Kredi Garanti Fonu'na iletilerek burada yapılan değerlendirme ile sonuçlandırılıyor ve vatandaşlara bildiriliyor. Kredileri onaylanan vatandaşlar 2 dakika içerisinde kredi tutarlarını banka hesaplarına aktarabiliyorlar.

Son günlerde Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için bazı şikayetler Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirilmeye başlandı. Aynı şikayetlerin artması sebebiyle Bakanlık yetkilileri inceleme başlattılar. Temel İhtiyaç Desteği Kredisi için yapılan başvurularda ihtiyaç sahibi olmayan vatandaşlara kredi tahsisi yapıldığı ve bu vatandaşlar da aldıkları kredilerle altın ve döviz yatırmı yaptıkları iddiaları araştırılmaya başlandı. Yapılacak inceleme neticesinde böyle suistimaller tespit edilirse vatandaşlara ne şekilde yaptırım uygulanacağı Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından görüşülecek. Kredilerin geri çağrılması dahil çok sayıda yaptırımın gündeme geleceği iddia edildi.

isbilgisi.com