Ana Sayfa TEKNOLOJİ Teknolojide En Büyük Tehlike Siber Saldırılar

Teknolojide En Büyük Tehlike Siber Saldırılar

Teknoloji de en büyük tehlike gelecek yıllarda siber tehlike olacak.

4
0
Paylaş

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çok sayıda yenilik ve kolaylık hayatımıza girmiş olsa da teknolojinin gelişmesi belli alanlarda kişisel güvenliğinde tehlikeye girmesine neden oluyor.

Teknolojinin gelecek yıllardaki en büyük tehlikesi siber saldırılar olacak. 2019 yılı verilerine göre dünyadaki küresel Gayri safi hasıla yüzde biri Siber saldırılara kurban gidiyor. özellikle Kripto paraların online bir şekilde hizmet vermeye başlamasıyla beraber siber saldırıların 2018 yılında %100 arttığını söylemekte yarar var. Siber saldırıların küresel ekonomiye maliyeti 2017’de 600 milyar dolar oldu. Bu da küresel Gayri safi hâsılanın neredeyse yüzde birine denk geliyor.

Türkiye’de ise elektronik haberleşme işletmeler tarafından elde edilen rapora göre siber saldırı sayısı geçen yıl 73.000 oldu. Birçok ulus devlet destek e-devlete casusun soyma amacıyla yapılan siber saldırılar en çok ABD merkezine hedef alıyor.

Siber savunmanın güçlenmesi özellikle devlet ve ulusları kritik topluma etkileyebilecek tüm riskleri minimuma indiriyor. Siber çalışan sayısı tüm dünyada oldukça kısıtlı gelişmiş devletler bu alandaki insan kaynağı sayısını arttırmaya çalışıyor.

Özellikle 5G teknolojisi ile beraber neredeyse kablosuz bağlantı her noktaya taşınacak. Kablosuz bağlantı olması nedeniyle siber tehlikeler teknolojiyi çok fazla tehdit edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here