Teknoloji

Google’a İngiltere ve Hollanda’da 25 Milyar Euro’luk Tazminat Davası Açıldı

Dünyanın en ünlü arama motoru Google’a, dijital Reklamcılık çalışmaları sebebiyle Hollanda ve İngiltere’de toplamda 25 milyar Euro’luk tazminat davası açıldı.

Son dönemlerde pek çok dava ile karşı karşıya kalan Google, 25 milyar Euro’luk rekor bir dava ile karşı karşıya kaldı.

Brüksel merkezli Geradin hukuk bürosunun kurucularından Damien Geradin, Hollanda ve İngiltere’deki çeşitli hukuk bürolarının ABD merkezli dünyaca ünlü arama motoru Google firmasına karşı beraber tazminat davaları açtıklarını duyurdu.

25 Milyar Euro’luk Tazminat Davası Açıldı

Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan habere göre davayı açanlar arasında bulunan ve rekabet hukuku alanında deneyim kazanan Geradin;
“Google’dan reklam teknolojisi piyasasında rekabet kurallarına aykırı davrandığı sebebiyle 25 milyar Euro’luk tazminat davası açıyoruz.”
Paylaşımı yapıldı.

Ünlü Avukat, Google Platformu’nun ulusal ve yerel medya gibi çeşitli mecralara verdiği zararlar sebebiyle adil derecede tazminat ödemesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu açılan davalarda yayıncılar geçmiş senelerde almaları gerekli olan reklam gelirlerini Google’dan isteyecek.

Avrupa Birliği, Google platformuna 2019 senesinde ‘reklam hizmeti’ adsense çalışmasında piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle 1,49 milyar avro para cezası uygulamıştı.

Diğer taraftan Avrupa Birliği geçtiğimiz sene Google Arama motorunun dijital reklam çalışmalarına ilişkin rekabet soruşturması başlatmıştır. Devam eden bu soruşturmada Google’ın reklam teknolojisinde kendi çalışmalarını avantajlı bir şekle dönüştürüp dönüştürmediği ve rakip bırakma hizmet sağlayıcılarını zarara uğratıp uğratmadığı inceleniyor.

İddialar Değerlendirilecek

Hollanda’da ve İngiltere’de Google platformu ile ilgili söz konusu iddiaların ne kadar gerçek olup olmadığı bilir kişi heyeti tarafından düzenlenecek rapor ile belirlenecek.

Daha sonrasında bu raporlar, mahkemelere sunulacak ve Google temsilcileri, Google adsense uzmanları ile beraber mahkemelere çağırılacak ve ifadeleri alınacak. Söz konusu iddiaların doğru olması durumunda Google’ın adsense gelirleri ile ilgili daha önce ödemediği reklam gelirlerinin tamamının ödenmesiyle beraber 25 Euro tutarındaki tazminat ödemesine mahkum edilebilir.

Başa dön tuşu