Teknoloji

Google ve Oxford Araştırmacılarından Korkunç Çalışma: Yapay Zeka, İnsanları Ortadan Kaldırabilir

Dünyaca ünlü Google’ın yan kuruluşlarından yapay zeka firması Deepmind ile Oxford Üniversitesi akademisyenleri, yapay zekanın gelecek yıllarda insanları ortadan kaldırabileceği neticesine vardı. Araştırmacılar, yapay zekanın oldukça hızlı geliştirilmesinden endişe duyduklarını söyledi.

Yıllarca devam eden çalışmaların sonrasında bugün yapay zeka trafiğe çıkıp araç sürebilir, ev işlerini yapabilir (temizlik gibi), resim yapmak suretiyle sanat yarışması kazanabilir duruma geldi.

Bu durum ise uzun seneler boyunca bilim kurgu eserlerine ilham vererek filmleri konu oldu. Yapay zeka, insanlığı yok edebilir mi?

 

Araştırma ekibi, hakemli bilimsel dergi Al Magazin’de yayınlamış oldukları yeni makalede bunun mümkün olabileceği sonucuna vardı.

Tarihi Bir Felaket

Independent Türkçe’nin hazırladığı habere göre makalenin baş yazarı Michael Cohen, Twitter hesabında makaleyi açıkladığı tweet zincirinde “ varoluşsal bir felaket sadece mümkün değil, diğer taraftan muhtemel” ifadelerini kullandı.

Bilimsel çalışmanın ele alındığı makalede yapay zekanın eğitiminde kullanılan ‘pekiştirmeli öğrenme’ yöntemine dikkat edilmeli. Bu yaklaşım, yapay zekaya belirli bir hedef doğrultusunda ne yapılması ya da ne yapılmaması gerektiğini öğretmeyi amaçlıyor.

‘Pekiştirmeli Öğrenme’ yönteminde ‘etken’ adı ile nitelendirilen makine, karşılaştığı problemlere ya da durumlara tepki veriyor ve doğru tepki verdiğinde ise bir ödül puanı alıyor.

Yapay Zekaya Büyük Ödül

Küçük çocukların ödül ve ceza uygulaması ile sosyal beceriler kazanma sürecini anımsatan bu çalışmada yapay zeka, aldığı ödül puanını mutlaka maksimuma çıkarmak amacıyla gayret sarf ediyor.

Yapay Zeka Potansiyel Tehdit

Diğer bir anlatım ile yapay zeka, kazanmak istediği ödül üzerinde kontrollü tesis etmek amacıyla ‘potansiyel tehditleri ortadan kaldırmak’ amacıyla hareket edebilir. Bunun neticesinde insanlara zarar vermesi ise yüksek bir ihtimal.

Başa dön tuşu