Teknoloji

Facebook Canlı Yayın Nasıl Yapılır? Canlı Yayın Açtığımda Arkadaşlarıma Bildirim Gider Mi?

Facebook canlı yayın açmak isteyen kişi Facebook ana sayfasına girmelidir. Kişi Facebook sitesine bilgisayardan da telefondan da giriş yaparsa aynı yolu izlemelidir. Fakat bilgisayar üzerinden canlı yayın açacak kişinin Google Chrome tarayıcısını kullanması gerekmektedir. Aksi takdirde canlı yayın desteklenmeyebilir. Canlı yayın başlatmak için sayfanın en üst kısmında bulunan Gönderi Oluştur kısmına girilmelidir. Sonrasında ise Fotoğraf veya Video yükle, Arkadaşlarını Etiketle, His ya da Hareket ekle kısmının sonunda bulunan üç nokta seçeneğine tıklanmalıdır. Ardından menüde çıkan Canlı Video seçeneğine tıklanmalıdır. Kişi dilerse canlı yayını hakkında açıklamalarda da bulunabilmektedir. Daha sonra sol alt kısımda yer alan Canlı Yayına Geç tuşuna basarak kişi canlı yayına geçebilmektedir.

Canlı Yayınımı Kimler Görebilir?

Canlı yayını görebilecek kişileri canlı yayın açan kişinin kontrolündedir. Kişi yayınını kimlerin görmesini isteyeceğine karar vermeli ve izin vereceğini kişileri yayına başlamadan önce ayarlamalıdır. Kişi su çeneklerden birini kullanarak ayarlama yapabilmektedir:

  • Herkese açık canlı yayın seçeneği,
  • Facebook arkadaşlarının görebileceği canlı yayın seçeneği,
  • Manuel olarak seçim yapma seçeneği,
  • Sadece yayın yapanın izlemesi seçeneği (Sadece ben).

Bunların dışında kişi canlı yayınına girmesini istemediği kişileri de canlı yayına geçmeden önce ayarlayabilmektedir. Şu kişiler hariç arkadaşlar seçeneğini tuşlayan kişi Facebook arkadaşlarının arasında görmesini istemediği kişileri manuel olarak seçip, yayına katılmasını engelleyebilmektedir. Kişi bu işlemi yaptığında görmesini istemediği arkadaşlarına konu ile alakalı herhangi bir bildirim ulaşmaz. Ayrıca kişi dilediği zaman yayını görmesini istemediği kişileri değiştirebilir.

Yine manuel şekilde ayarlanabilecek bir diğer seçenek ise Belirli arkadaşlar seçeneğidir. Burada ise canlı yayın açan kişi, kimlerin yayını izlemeyeceğine değil, kimlerin yayını izleyebileceğine karar vermektedir. Kişi bu işlemi yaptığında izleyebilecek arkadaşlara da izleyemeyecek arkadaşlara da bildirim gitmez. Ayrıca diğer seçeneklerde olduğu gibi kişi bu seçeneği dilediği zaman değiştirebilir ve diğer seçenekleri kullanarak yayın açabilir.

Canlı Yayın Açtığımda Arkadaşlarıma Bildirim Gider Mi?

Canlı yayın açıldığında bildirim herkese gitmez. Fakat bu durum yayını görmesine izin verilen kişilere göre değişiklik göstermektedir. Canlı yayın açan kişi eğer görmesini istediği kişileri Sadece ben yaparsa bildirim gitmez. Ayrıca canlı yayın açıldığında herkesin görmesine ve sadece Facebook arkadaşlarının görmesine izin verilirse, bildirim yalnızca bildirimlere izin veren Facebook arkadaşlarına gider. Kişi eğer canlı yayından önce yayınını kişi veya kişilere kapattıysa onlara da bildirim gitmez.

Başka Canlı Yayınları Nereden Görebilirim?

Başka canlı yayınları görmek için kişi Facebook ana sayfasına giriş yapmalıdır. Ekranın sol tarafında bulunan panelden, Watch seçeneğine tıklamalıdır. Bu seçeneğin alt tarafında Ana Sayfa, Programlar gibi birçok seçenek yer alır. Bu seçenekler arasında yer alan Canlı seçeneğine giriş yapan Facebook kullanıcısı yayın yapmaya devam eden tüm canlı yayınları görebilmektedir.

Canlı Yayına Kimlerin Girdiği Görülür mü?

Canlı yayına giren kişiler herkes tarafından görüntülenemez. Canlı yayına kimlerin katıldığını yalnızca canlı yayını yapan kişi görebilir. Bu sebeple bir canlı yayına girildiğinde diğer izleyicilerin bunu görmesi mümkün değildir

Canlı Yayına Bir Başkası Katılabilir mi?

Canlı yayın bir başkasıyla beraber de yapılabilmektedir. Facebook’ta canlı yayını izleyen kişilerin sadece yayın sahibinde görüntülenmesi gibi canlı yayına misafir alma işlemini de yayın sahibi kontrol edebilmektedir. Canlı yayına katılan seyirciler, yayın sahibinin ekranında görüntülenir. Kişi bu seyirciler arasından ortak yayın yapmak istediği kişiye davet gönderir. Seyirci bu daveti kabul ederse canlı yayına ortak devam edilir. Yayına katılan kişi ve başlatan kişi dilediği zaman canlı yayını sonlandırabilmektedir.

Başa dön tuşu