2020 yılında yapılan KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim sınavlarının ardından memur alımlarına yönelik büyük bir ilgi oluştu. ÖSYM KPSS lisans ve önlisans sonuçlarını açıkladı. KPSS ortaöğretim sonuçları ise önümüzdeki hafta açıklanacak. Bu sürecin tamamlanmasının ardından ise memur alımlarına hız verilecek. Bu nedenle memur olmak isteyen vatandaşlar alım yapacak kurumları araştırmaya başladılar. Hangi kurumlar memur alımı yapacak?

KPSS TERCİHİ İLE MEMUR ALIMI!

2020 yılı içerisinde yapılan KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim sınavlarının sonuçları belli olduktan sonra açık kalan kadrolara memur alımları gerçekleştirilecek. Bu memur alımları da KPSS tercih işlemleri ile yapılacak. Ocak ayının başında başlaması gereken KPSS tercih işlemleri ÖSYM üzerinden gerçekleştirilecek ve memur adaylarının atanacağı kadrolar KPSS puan sıralamalarına göre merkezi yerleştirme esasıyla yine ÖSYM tarafından yapılacak.

TCDD MEMUR ALIMI YAPACAK!

Memur alımı yapacak kurumlar arasında TCDD de bulunuyor. Devlet Demiryolları Taşımacılık ve TCDD bünyesine katılacak olan memurlar KPSS tercihleri ile belirlenecek. KPSSS 2020/1 KPSS tercihlerinde kadro ayrılan bu kurumlara KPSSS 2020/2 tercihlerinde de kadro ayrıldığı belirtildi. Ancak kaç memur alımı yapılacağı açıklanmadı.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

-18 yaşını tamamlamış olmak

-Kamu haklarından mahrum bulunmamak

-Affa uğramış olsa bile kasten işlenmiş bir suçtan dolayı bir yıl ve daha fazla süreli hapis cezası almamak

-657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinin 6. fıkrasındaki askerlik şartını taşımak

HANGİ KADROLARA ALIM YAPILACAK

-Vagon Teknisyeni (Lise Mezunu)

-Memur (Önlisan Mezunu)

-Kondoktör (Önlisans Mezunu)

-Memur (Lisans Mezunu)

-Avukat (Lisans Mezunu)

-Mütercim (Lisans Mezunu)

-Mühendis (Lisans Mezunu)

isbilgisi.com