Milyonlarca vatandaşın devlete olan borçlarında ödeme kolaylığı sağlanması için hazırlanan yapılandırma kanununun görüşmelerine TBMM'de devam ediliyor. Bu görüşmelerin birkaç gün içerisinde tamamlanarak yapılandırma kanununun yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yapılandırma kanunu ile vergi borçlarından SGK borçlarına kadar çok sayıda kalemde bulunan borçların ödenmesine dair kolaylıklar sağlanacak.

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILACAK?

Yapılandırma kanunu ile trafik cezaları, idari para cezaları, karayolları ile alakalı cezalar, Genel Sağlık Sigortası prim borçları, KYK borçları, SGK'ya olan borçlar ve diğer tür borçların tamamına ödeme kolaylığı sağlayacak. Yıl sonuna kadar başvuran vatandaşların devlete olan tüm borçları çeşitli avantajlarla yapılandırılacak.

HEMEN EMEKLİ OLABİLECEKLER!

Emeklilik konusunda yapılandırma kanunu ile vatandaşlara bir de imkan tanınıyor. Özellikle BAĞ-KUR'lular için kanun tasarısında özel bir madde eklendi. BAĞ-KUR'lu vatandaşların prim borçları için yapılandırma, dondurma ve ihya kolaylıkları sağlanacak. Bu şekilde prim borcu olduğu için emekli olamayan vatandaşlara emekli olmanın yolu açılacak. Bunun yanında borçlarını sildirerek günlerini doldurarak da emekli olunabilecek. Eğer bu vatandaşların yeterli primleri varsa hiç beklemeden emekli olabilecekler.

SÜRELER DONDURULACAK EMEKLİLİKTEN SAYILMAYACAK

Yeni düzenlemeyle BAĞ-KUR'lu olan esnaf veya çiftçilerin 31 Ekim 2020'ye kadar olan prim borçlarının iki ay içerisinde ödenmemesi veya yapılandırılmaması durumunda bu prim borçları silinerek sigortalılık durumları da dondurulacak. Bu süreler emeklilik için sayılmayacak ve kapsam dışına alınacak. Geçmişte bu şekilde ödeme ile alakalı sorun yaşayan vatandaşlar halen daha çalışmaya devam ediyorlarsa 1 Kasım 2020'den itibaren BAĞ-KUR kayıtları yeniden yapılacak. Geçmiş prim borçlarından kurtulmuş olacaklar.

İHYA BAŞVURUSU YAPILABİLECEK

BAĞ-KUR'lu olan ama prim borçlarını ödemedikleri için sigortalılık süreleri durdrurulan vatandaşların kendisleri veya hak sahipleri yasa çıktıktan sonra 2 ay içerisinde SGK müdürlüklerine giderek ihya başvurusunda bulunabilecekler. Bu şekilde önemli bir olanaktan da yararlanabilmiş olacaklar. Bu vatandaşlar Şubat ayına kadar enflasyon farkını ve anaparayı ödemeleri durumunda durdurulmuş süreler sigortalılık süresi olarak sayılacak. Ancak borcun tamamını ilk taksit süresinde ödemeyen vatandaşlar ihyadan yararlanamayacaklar.

isbilgisi.com