Türkiye'de milyonlarca emekli vatandaş maaşlarının düşük olması nedeniyle büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Yılda iki defa küçük oranlarda yapılan maaş zamlarını bile büyük bir heyecanla bekleyen emekli vatandaşlar ile alakalı olarak İYİ Parti Milletvekili Fahrettin Yokuş önemli bir kanun teklifi verdi. TBMM Başkanlığı'na sunulan kanun teklifinin yasalaşması halinde emekli maaşlarında ciddi miktarda artış sağlacak.

MEMUR EMEKLİLERİNİN YOKSULLUK SINIRI ALTINDA EMEKLİ MAAŞI ALMALARI KABUL EDİLEMEZ!

Kanun teklifi hakkında açıklama yapan Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Türkiye'de memur emeklilerine çok büyük haksızlık yapılmaktadır. Devlet memurlarının çalışırken aldıkları maaş ile emekli maaşları arasında büyük bir uçurum bulunmaktadır. Memurlar çalıştıkları sırada döner sermaye, ek ödeme, ek ders ücreti gibi ödemeler almaktadırlar. Ancak bu tür kazançlar prime esas kazanç olarak değerlendirilmemekte ve emeklilik maaşlarına yansımamaktadır. Bu da memur emeklilerinin maaşlarının çok düşük kalmasına yol açıyor. Devlete yıllarca hizmet etmiş bu insanların yoksulluk sınırı altında emekli maaşı almasını kabul edemeyiz.” dedi.

Yaşanan adaletsizlik için kanun teklifi verdiğini söyleyen Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Memurların emekli olduklarında maaşlarında meydana gelen düşüş milyonlarca memurun en büyük kabusudur. Bu nedenle emekli olduktan sonra çalışmak zorunda kalan memurların sayısı milyonları bulmaktadır. Çalışanlar arasında ücret adaletsizliği nasıl düzeltmemiz gereken bir sorun ise memur emeklilerinin durumu da çözmemiz gereken bir problemdir.” ifadelerini kullandı.

TEKLİF YASALAŞIRSA EMEKLİ MAAŞLARI YÜKSELECEK!

Memurların emekli olduktan sonra da insanca yaşayabilmeleri için düzenleme yapılmasının zaruriyet haline geldiğini söyleyen Milletvekili Fahrettin Yokuş, “Yalnızca 5473 Sayılı Kanuna bir madde ekleyerek memur emeklilerinin sorunları çözüp milyonlarca vatandaşımızı sevindirebiliriz. Biz memur emeklileri için hakları olmayan bir şeyi talep etmiyoruz. 30 yıl çalışıp emekli oaln bir memur ek ödemeler dışındaki aylık ücretinin yüzde 80'ini emekli maaşı olarak alıyor. Ek ödemeler hiç hesaplamaya dahil edilmiyor. Ayrıca işçilerin de aldıkları ek ödemeler emekli maaşlarına yansıtılmamaktadır. Tüm bunların emeklilik hesaplanmasına eklenmesi için bu kanun teklifini verdik.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com