Türkiye'de 5 milyon vatandaş üniversite eğitimleri sırasında kullandıkları KYK kredileri nedeniyle ciddi bir borç yükünün altında kaldı. Bu vatandaşların 3 milyonu ise kredi geri ödeme konusunda sıkıntı yaşamaya başladı. 300 bin KYK borçlusu borçlusu vatandaş ise yasal takip altında bulunuyor.

Uzun bir süredir kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmesini bekleyen KYK borçlusu vatandaşlar yapılandırma kanunu ile biraz olsun nefes alacaklar. Ancak bu kanunda borcun büyük bir çoğunluğunun yine vatandaşın sırtında yük olarak kalması kabul görmedi. Bir defaya mahsus olmak üzere KYK borçlarına af isteyen vatandaşların bu istekleri hükümet tarafından şu ana kadar olumlu karşılanmadı.

VATANDAŞLAR DAHA ÇOK MAĞDUR EDİLMEMELİ!

KYK borçlusu vatandaşların talepleri karşısında TBMM'de bazı siyasiler de sessiz kalmadı. CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut yapmış olduğu açıklamada, “Vatandaşlarımız daha çok mağdur edilmemelidir. Her 4 üniversite mezunu gençten 3'ü işsiz durumda. Bu insanlara iş imkanı yaratamamışsınız ama borç diyerek hala daha sırtlarına yük yüklüyorsunuz. Adamın işi yok, geçinemiyor sana olan borcunu nasıl ödesin. Yapılandırma yapıyorsunuz ama ana paraya dokunmuyorsunuz üzerine enflasyon farkı alıyorsunuz.” dedi.

BAZILARININ VERGİ BORÇLARI TEK KALEMDE SİLİNİYOR KYK BORÇLARI DA SİLİNSİN!

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer ise konu hakkında, “Gençler ailelerinin binbir türlü fedakarlıklarıyla kıt kanaat okumaya çalışıyorlar. KYK'dan kredi kullanmaya mecbur bırakılıyorlar. Mezun olduklarında ise iş bulamayıp işsizler ordusuna katılıyorlar. Bazılarının milyarlarca liralık vergisi tek kalemle silinirken milyonlarca vatandaşımızdan para isteniyor. KYK borçları tamamen silinmeli.” açıklamasını yaptı.

YAPILANDIRMA ÇÖZÜM OLMAZ

KYK borçlusu vatandaşların sesine kulak veren milletvekillerinden birisi de İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ oldu. Ümit Özdağ yaptığı açıklamada, “KYK borçlusu olan vatandaşlarımız erteleme yapmak istediklerinde fahiş bir faiz ile karşı karşıya kalıyorlar. 21.000 TL olan borcu 27.000 TL olarak istiyorlar. İşsizlik almış başını gitmiş. Bu nedenle KYK borçları ile alakalı vatandaş menfaati gözetilerek adım atılmalı. Sadece yapılandırma yapmak çözüm olmaz.” ifadelerini kullandı.

KYK BORÇLARI YAPILANDIRMA KANUNUNUN DETAYLARI NELERDİR?

KYK borçları ile alakalı olarak TBMM'de sık sık borçların silinmesi amacıyla kanun teklifi veriliyor. Ancak bu teklifler ya beklemeye alınıyor ya da AK Parti ve MHP milletvekillerinin oyları ile gündemden çıkarılıyor. Son yapılandırma kanununa göre KYK borçları 2 ayda bir taksit ödemeimkanıyla 18 taksite bölünecek. İlk taksit ödemesi Ocak 2021'de başlayacak. İlk taksit süresi içerisinde peşin ödeme yapılıp borç kapatılırsa tüm faizin yüzde 90'ı silinecek. Ancak taksitini ödeyemeyen vatandaşın peşin ödeme yapması imkansız olarak değerlendiriliyor.

isbilgisi.com