Salgında normalleşme dönemi başlamışken kamu bankaları görülmemiş bir adım attılar ve bu süreç içerisinde faiz oranlarını düşürdüler. Pek çok alanda çekilmesi beklenen kredi faizlerinin tarihi seviyeye indirilmesinin ardından daha önce kredi çeken vatandaşlar duruma isyan ettiler. Bu süreçte hukuki tartışmalar da gündeme geldi. Müşteriler kendi kredilerinin de aynı orandan yapılandırılmasını istediler.

Türkiye Bankalar Birliği Duruma Son Noktayı Koydu!

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamaların ardından bir süredir gündeme gelen tartışmalara da son nokta konulmuş oldu. Açılacak bu yönde kararlar neticesinde yapılandırma isteğinin bankalar ile müşteriler arasında gereksiz bir husumete yol açabileceği ifade edildi. Bununla birlikte kredi müşterileri ve bankalar arasında yine emek ve zaman kaybına neden olabileceği açıklandı.

Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamalara göre faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde sözleşmenin kurulduğu tarih çerçevesinde belirlenen oranların tarafların rızası dışında değiştirilemeyeceği ifade edildi. Konunun net bir şekilde açıklanmasının ardından bu süreç içerisinde herhangi bir tartışmanın yapılmasının da yersiz olabileceği belirtildi.

Hala ödemesi devam eden kredilerin faiz oranlarında yapılabilecek bir düzenlemenin hukuken mümkün olmadığı, vatandaşların böyle bir talepte bulunmalarının ise yasal olmadığı açıklandı. Bu açıklamanın ardından binlerce kredi yapılandırması bekleyen kişinin ise umutlarının söndüğü ifade edildi.

isbilgisi.com