Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçtiğimiz hafta sürpriz bir karara imza atmış ve taşıt kredilerinde azami vadesüresini 48 aydan 36 aya indirmişti. Bu kararın ardından herkes otomobil sektörünün bundan olumsuz etkileneceğine dair bir beklenti içerisine girse de sektör uzmanlarının düşünceleri merak ediliyordu. Bu konuda açıklama yapan ilk sektör uzmanı Otomerkezi CEO'su Muhammed Ali Karakaş oldu.

TAŞIT KREDİSİ KARARI OTOMOBİL FİYATLARINI NASIL ETKİLEYECEK?

Sıfır ve ikinci el otomobil piyasasının son 1 ayda büyük bir talep düşüşü ile karşılaştığını söyleyen Muhammed Ali Karakaş, “Kapanma ve kısıtlamalar nedeniyle piyasalarda talep azalması gözlemleniyor. Vatandaş sektörün geleceğine dair kararlı bir bakış açısı geliştiremediği için alımlarını ertelemek zorunda kalıyor. Belirsiz bir ortamda birikimlerini kullanmak istemiyorlar. BDDK'nın son taşıt kredisi kararı eklenince de belirli gruplardaki otomobillere olan talebin azalacağını ve fiyatların düşeceğini söyleyebiliriz.” dedi.

ARAÇLAR STOKÇULARIN ELLERİNDE KALDI!

Sektör içi görüşmelerini de kamuoyu ile paylaşan Karakaş, “İkinci el ve sıfır kilometre otomobil alım satımı yapan yaklaşık 50 sektör temsilcisi ile son günlerde bir görüşme gerçekleştirdim. Sektörde ciddi bir ödeme problemi yaşanıyor. Ayrıca yetki belgesi olmayan, asıl işi ikinci el otomobil alım satımı olmayan ve piyasada manipülasyona sebep olanların satın aldıkları araçların ellerinde kaldığını görüyoruz. Bunlar otomobil fiyatlarında ciddi indirimler yapmalarına rağmen satış yapamıyorlar. Hafta sonlarında sokağa çıkma yasakları otomobil sektörünü çok derinden yaraladı.” ifadelerini kullandı.

SEKTÖR DESTEKLEME BEKLİYOR

Otomotiv sektörünün ciddi sıkıntılar içerisinde bulunduğunu söyleyen Muhammed Ali Karakaş, “Otomotiv sektörü oldukça zor bir dönem geçirmektedir. Koronavirüs sürecinin en çok zararara uğrayan sektörlerinden birisi olan otomotiv sektörüne hafta sonu kısıtlama darbesi vurulmuştur. İnsanlar yeni bir otomobil satın alırken bu işlemlerini hafta sonlarında yapmaktaydılar. Şimdi bırakın otomobil alım satımını gezmeyebile giden yok. Devletimiz gerekli tedbirleri almak kaydıyla hafta sonlarında otomobil sektörüne bazı imkanlar tanımalı. Ayrıca bu sektör şu ana kadar kira, vergi ve kredi öteleme gibi herhangi bir destekleme almadı. Bu konuda gerekli adımlar atılmalıdır.” şeklinde konuştu.

isbilgisi.com