Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Sabit Zammın Sona Ermesini İstiyor! 4D'li Yeni Dönemde Ne Kadar Zam Alacak?

Taşeron işçilerin kadroya geçmelerinin ardından binlerce işçi için yeni bir zam düzenlemesinin yapılması isteniyor. Zaman zaman enflasyon oranlarının altında kalan sabit zam oranları için yeni bir düzenleme yapılacak mı?

EKONOMİ 22.06.2020 - 14:06 22.06.2020 - 14:06

Taşerondan kadroya geçmiş olan 4D kapsamında değerlendirilen işçiler için yapılan çalışmalar sonunda sonuç verdi ve müjdeli haber paylaşıldı. Bu süreçte DİSK sendikasının işçilere verilen sabit zam durumunun gündeme getirilmesi bekleniyor. Şimdilerde yapılan değerlendirmelerde  yeni zam sisteminin gündeme getirilmesi planlanıyor.

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir süredir yapılan görüşmelerde belediyelere iki farklı seçenek sunduğu belirlendi. Asgari ücrette meydana gelen artışın işçilere yansıtılıp yansıtılmayacağı konusunda bazı soru işaretler gündeme geliyordu.

Taşeron İşçilere Asgari Ücret Zammı Olacak Mı?

Henüz kurumlarda çalışan taşeron işçiler için asgari ücret tutarında zammın gündeme gelmediği belirtiliyor. Sözleşme ile birlikte yüzde 4 oranında bir zammın yapılması gündemde. Bu süreçte maaşı asgari ücretin altında olanlar için de maaş konusunun asgari ücrete yükseltilmesi için seçim öncesinde bazı görüşmeler yapılmıştı. Bazı belediyelerin attığı adımlar sonrasında işçilerin maaşlarına günlük 21 lira aylık ise 635 lira zam yapılmasına karar verilmişti.

Yaklaşık 200 bin kişiden oluşan kamu işçilerinin de yıllık verilen zam oranlarının enflasyonun altında kalması durumunda enflasyon farkı alabilecekleri belirlendi. Bu süreçte kadroya alınan taşeron işçi sayısı da 900 bine yaklaştı. Yüksek Hakem Kurulu tarafından açıklanan karar neticesinde kamuda bulunan taşeron işçiler için 2020 ekim ayına kadar, yere yönetimlerde bulunan işçiler için ise 2020 haziran ayına kadar altı aylık dönemlerde yüzde 4 oranında zam yapılmasına karar verilmişti.

isbilgisi.com