Kamuda çalışan binlerce 4/D statüsüne sahip olan taşeron işçiler 2020 yılında kendileri için önemli adımların atılacağı konusunda ümitlilerdi. Bu süreç içerisinde beklemedikleri bir durum sebebiyle, yapılması planlanan iş sözleşmesi görüşmelerinin ertelenmesine karar verildi. Koronavirüs salgını pek çok sektörü olumsuz etkilemişken, ülkenin gündemi de tamamen değişti. Bu durumdan taşeron işçiler de etkilendi.

Geçtiğimiz günlerde koronavirüsle mücadele kapsamında Ak Parti tarafından 15 maddelik bir kanun teklifi sunulmuştu. Kanun teklifinin kabul edilmesinin ardından uzun zamandır büyük umutla bekleyen taşeron işçilerini de yakından ilgilendiren bir karar alındı. İşçilerin maaş zammı ve hakları konusunda yapılacak 2020 iş sözleşmesi görüşmelerinin ertelenmesine karar verildi.

Zam Görüşmeleri 3 Ay Ertelenecek!

Her yıl yapılan taşeron işçi maş görüşmeleri bu yılın ikinci yarısında görüşülecekti. Ancak gündemin koronavirüs salgını nedeniyle değişmesi, ekonomik önlem paketlerinin açıklanması gibi sebeplerden dolayı 30 Haziran tarihinde yapılması beklenen görüşmelerin Çalışma Bakanlığı tarafından alınan karar sonrasında 31 Ekim tarihine ertelenmesine karar verildi.

Yapılacak görüşmenin hemen ardından alınan kararlar neticesinde toplu iş sözleşmesinin yapılması bekleniyordu. Görüşmelerin ertelenmesinin ardından yapılması planlanan iş sözleşmesinin de 3 ay süreyle ertelenmesine karar verildi. İşçiler görüşmelerin sanıldığından daha fazla uzayabileceği konusunda endişeliler.

Açıklanan yeni karar sonrasında sürece göre gerekli görülmesi halinde Cumhurbaşkanı tarafından 3 ay süreyle sürecin yeniden uzatılması da gündemde.