Üretim seviyesi yüksek olan ülkelerin dışa bağımlılık oranlarının dip seviyelerde olduğu bilinirken özellik Rusya- Ukrayna savaşının en umulmadık alanlarda dahi bazı tedarik problemlerine sebep olması, bu bilginin bir an önce reel hayata aktarılması gerektiğini bir kez daha gösterdi. Bu kapsamda ülkemiz üretim ayağının en önemli kalemlerinden olan çiftçilere, sene başından bu yana birçok farklı kategori altında hem hibe destekleri hem de düşük faizli kredi destekleri verilmeye başlandı. 

Senelerdir üreticiler için avantajlı hizmetler düzenleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, bu sene hem şubat ayında başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı hem de dünya genelinin mücadele ettiği yüksek enflasyon sebebi ile üretici desteklerini arttırdı. Mevcut hizmetlerinin kapsamlarını genişleten ve destek hizmetlerinin arasına yenilerini ekleyen Tarım ve Orman Bakanlığı, son olarak 2023 yılının başında ödenmesi gereken mazot ve gübre desteklerini 6 ay öne çekerek çiftçilerin yüzlerini güldürdü. 

Bir süredir üreticiler adına oldukça önemli karar alan Tarım ve Orman Bakanlığı, çiftçilere bir müjdeli haber daha verdi. Modern sulama sistemlerini kapsayan müjdeli haber, desteğe ihtiyaç duyan çiftçilerin yüzlerini güldürdü. 

YÜZDE 50’LİK HİBE DESTEĞİ!

tarim-ve-orman-bakanligindan-ciftcilere-mujde-o-alanlara-yapilan-yatirimlara-yuzde-50-oraninda

Milyonlarca emekli bayram edecek Milyonlarca emekli bayram edecek

Tarım ve Orman Bakanlığı sene başından bu yana çiftçiler için geliştirdiği destek hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Aslında hali hazırda var olan bir hizmetin Türkiye genelinde proje kabulüne başladığını belirten bakanlık, bu kapsamda bireysel tarlalar için kullanılan modern sulama sistemlerine hibe desteği verildiğini bildirdi. Bakanlık söz konusu sulama sistemi kapsamında mal alım tutarının 1 milyon TL’yi geçmesi durumunda, yatırımlara yüzde 50 oranında hibe desteği verildiğini açıkladı. 

BAKAN KİRİŞÇİ’DEN ÖNEMLİ AÇIKLAMA!

Dünya konjonktürü göz önünde bulundurulduğunda su konusunun bir milli güvenlik meselesi olduğuna dikkat çeken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, sulama yöntemlerinde yapılacak olan çalışmaların Türkiye’nin geleceğine direkt olarak etki edeceğini ifade etti.