Tarım ve Orman Bakanı Duyurdu: O Ödemeler Bugün Hesaplara Yatırılacak!

Koronavirüs süresince de yetiştiricilerin ve üreticilerin desteklenmesine devam edeceğini belirten Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemir, binlerce yetiştirici ve üreticinin beklediği çiğ süt ve manda-malak destek ödemelerini bugün başlatacağını ve hesaplara yatırılacağını açıkladı.

EKONOMİ 17.04.2020 - 13:36 17.04.2020 - 13:36

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yapılan açıklama sonrasında üreticilerin yüzü güldü. Bir süredir beklenen çiğ süt ve manda-malak destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı merak ediliyordu. Koronavirüs salgını nedeniyle ödemelerin erteleneceğinden endişe duyan üreticilere müjdeli haber verildi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yazılı bir açıklama ile ödeme bekleyen üreticilere seslendi. 2020 yılında da tarımsal destekleme bütçesinin aktif bir şekilde çalıştığının ve ödemelerde herhangi bir sorun yaşanmayacağının altını çizdi. 22 milyar liralık ödemenin, 2020 yılının ilk çeyreğinde söz verildiği gibi çiftçilerin hesaplarına sorunsuz bir şekilde yatırdıklarını belirtti.

Çiğ Süt Ödemeleri Bugün Yapılıyor!

Salgın döneminde de her zaman olduğu gibi üretici ve yetiştirici vatandaşlardan desteklerini esirgemeyeceklerini belirtirken, süreç içerisinde karamsarlığa kapılarak üretime ara vermek ya da üretim miktarını azaltmak gibi bir harekette bulunulmaması gerektiğini, herkesin işletmesinin başında kalması gerektiğini belirtti. Bundan sonraki süreçte de devlet tarafından verilecek desteklerin artarak devam edeceğinin sinyalleri verildi.

Pakdemirli konu hakkında açıklamalarda bulundu:

Üreticiye verdiğimiz destek kapsamında 129 milyon liralık çiğ süt ve manda-malak desteklerimiz bugün itibariyle başlıyor. Bugün 18:00’dan sonra destek ödemelerini hesaplara yatırmaya başlayacağız. Destek ödemesi tek seferde yatırılacak. Bölünmemiş ödemeler için sonrasında yeni bir ödeme planlaması yapılmadı. Çiğ süt destek ödemeleri için toplam 232 bin 223 üreticiye, 729 bin ton çiğ süt için 98 milyon lira ödeme yapılmasını planladı. Manda-malak destek ödemeleri içinse 10 bin 994 yetiştirici ile iletişime geçtik. Toplam 113 bin baş manda-malak için 31 milyon liralık ödeme yapacağız’