Tarım Kredi Kooperatifleri Borç Yapılandırma Şartları 2019 (TTK Çiftçi Borçları)

Tarımsal kredi borcu olanlar dikkat! Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi almış ve ödeyememiş çiftçilerimiz için çok önemli bir konu olan borçların yapılandırılması konusunda neler yapılması gerektiğini haberimizde detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

DEVLET DESTEKLERİ 23.08.2019 - 22:14 23.08.2019 - 22:14
TKK borçlarının yeniden yapılandırılması konusu özellikle tarım kredi kooperatiflerinden kredi alıp daha sonra geri ödemede sıkıntı yaşamış çiftçiler için önemli bir imkan. TKK borç yapılandırma bir kamu bankası olarak TC Ziraat Bankası tarafından yürütülen bir işlem. Bu kapsamda Ziraat Bankası aslında çiftlilere tarım kredi kooperatiflerinden almış olduğu borçlarına bir nevi yeniden yapılandırma imkanı getiriyor.

Diğer yandan bu yapılandırmanın Ziraat Bankası tarafından yaptırılması bu imkandan yararlanmak isteyenlerin daha az prosedürle bu süreci tamamlayabilmesine de imkan tanıyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Borç Yapılandırma Kimler İçin Kullanılır?

TKK borçlarını yapılandırabilecek kişiler öncellikle çiftçi statüsünde çalışan ve tarımsal üretimde kullanmak üzere sulama, tohum veya yakıt gibi masrafları için tarım kredi kooperatiflerinden kredi almış ancak bunları ödemekte zorlanan çiftçiler. Burada TKK dışında borç veya kredi alınması kabul edilen diğer tek kurum ise yine Ziraat Bankasının kendisi.Burada Ziraat Bankası tarafından aranan şey söz konusu çiftçinin ödenmemiş kredi borçları olmasından ziyade borçlarının düzgün ödenmesi ancak ödemelerde sıkıntı yaşanması durumu. Bu yönüyle bu yapılandırma kredisi bir bakıma çiftçiye finansman imkanı sağlayan bir uygulama.

Tarım Kredi Kooperatifleri Borç Yapılandırmaya Nasıl Başvurulur?

TKK borçlarının yapılandırılması için yapılacak başvuru doğrudan Ziraat Bankasına yapılıyor. Burada TKK borç yapılandırma kapsamında ne kadarlık borcu yapılandırılacağı ise tarım kredi kooperatiflerinden alınacak borç yazısı ile belirleniyor. Ziraat Bankasına yapılan başvurunun uygun olması halinde kabul sağlanırsa çiftçilerin TKK borçları devlet destekli düşü faiz ve 5 yıl vade ile 5 taksite bölünüyor.

Tarım Kredi Kooperatifleri Borç Yapılandırma Şartları Nelerdir?

TKK borçlarının yapılandırılması için sağlanması gereken şartlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
  • Yapılandırma borçları sadece Ziraat Bankası tarafından veriliyor.
  • Yapılandırılan borçlara devlet destekli yıllık %3 faiz uygulanıyor ve kalan faiz Hazine tarafından ödeniyor.
  • TKK borçları Ziraat Bankası tarafından 5 yıla ve 5 eşit taksite yayılıyor. Çiftçiler her yıl bir taksit olmak üzere tüm borçlarını 5 yılda ödeyerek tamamlayabiliyor.
  • Daha önce TKK borcu yapılandırmış olsa bile çiftçiler tekrardan yapılandırma başvurusu yapabilir.
  • Yapılandırılacak borcun çiftçi tarafından ancak tarımsal faaliyetler için alınmış ve kullanılmış olması şartı söz konusu.
  • Burada tarımsal kredinin TKK dışında sadece Ziraat Banmasından kullanılmış olması şartı da aranmakta.

Tarım Kredi Kooperatifleri Borcu Nasıl Sorgulanır?

TKK borçlarının sorgulanması için çiftçinin bağlı olduğu tarım kredi kooperatiflerine bir dilekçe başvurularak mevcut kılan borçların listesi alınabilir. Diğer yandan gecikme sebebi ile yasal takibe uğramış borçlar E-devlet uygulaması üzerinden e-vergi dairesi sisteminden de takip edilebiliyor.

Bunun için çiftçinin e-devlet sistemine şifre ve kimlik bilgisi ile girip e vergi dairesi sekmesinden borç sorgulama yapması yeterli.Tarım Kredi Kooperatifi Yapılandırılan Borçları Ödenmezse Ne Olur?

Yapılandırılmış olan TKK borçlarının ödenmemesi halinde son yani 5. Yıla kadar bekleniyor ve ödenmemiş borçların üzerinde faiz işliyor. 5. Yıla kadar sadece gecikme faizli uygulanan yapılandırma borcu 5. Yıl vade sonunda ödenmezse bu durumda çiftçi TKK Borç Yapılandırma imkanında çıkarılıyor ve ödenmemiş borcu kanuni yoldan tahsil ediliyor.

Diğer yandan TKK borcu yapılandırması yapan çiftçilerin yapılandırmanın ilk taksitini de mutlaka vadesinde ödemesi gerekiyor. Aksi durumda ilk taksit ödemezse çiftçi yapılandırma sürecinden otomatik olarak çıkarılıyor ve TKK borcu eski durumuna dönüyor.

Son olarak daha önce boç yapılandırmış ancak yapılandırmış borçlarını ödeyemeyip yapılandırmadan çıkarılmış çiftçiler yeniden TKK borcu yapılandırma başvurusu yapabiliyor.

Kaynak: www.isbilgisi.com

ISBILGISI.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ... YASAL HAKLARIMIZ SAKLIDIR.