Tarım Kredi Hem Sabit Oranlı Kredi Desteklerinde Kredi Oranlarını Düşürdü Hem de Kredi Kapsamını Genişletti!

Tarım Kredi tarafından yapılan yeni bir çalışma sonrasında bir süre önce başlatılan sabit faiz oranlı kredi imkanının değiştirilerek faiz oranlarının düşürüldüğü ve bunun yanı sıra kredi kapsamının genişletildiği belirtildi.

KREDİ 06.06.2020 - 14:45 06.06.2020 - 14:45

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz tarafından yapılan açıklamalar sonrasında tarımsal durumlar için uygulanan sabit faizli kredi oranlarında yapmış olduğu bir değişim sonrasında düşürdüğü ifade edildi. Bu süreçte sabit oranlı kredi faizleri yüzde 5.5 oranından yüzde 4.5 oranlarına kadar çekilmiş oldu.

Son dönemlerde kredi  oranlarında gerçekleştirilen dalgalanmalar sonrasında piyasalarda tarımsal faaliyetlerin de olumsuz anlamda etkilenmemesi için geçtiğimiz yıl uygulanan tarımsal girdiler için verilen sabit oranlı faiz seçeneğine sahip kredilerde birtakım değişikliklerin yapılmasına karar verildi. Daha önce uygulanan ve son derece ilgi gören sabit faiz oranlı tarımsal kredilerle birlikte toplam 160 bin üreticiye ulaşıldığı ifade edildi. Bu durumda kullandırılan toplam kredi oranı ise 1.2 milyar lira olarak belirlendi.

Değişken Faiz Oranları Bazı Sorunlara Neden Oldu

Son dönemlerde faiz oranlarında bazı dalgalanmaların yaşanması tarımsal üreticilerin ciddi sorunlar yaşamasına neden oldu. Bu durumda yaşanabilecek olan mağduriyetleri engellemek için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birtakım görüşmeler yapıldı. Yapılan görüşmelerin ardından sabit faiz oranıyla verilen krediler faizlerinin yüzde 5.5 seviyelerinden yüzde 4.5 seviyelerine kadar çekilmesine karar verildi.

Kredi imkanları ilk yapılan çalışmalar sonrasında yem, tohum ve gübre için başlatılmıştı. Bu yıl yapılan yeni düzenlemelerin ardından akaryakıt haricinde olan tüm tarımsal girdileri bünyesinde barındırdığı ifade edildi. Bu durumda tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi ve üreticilerin yaşadığı maddi zorlukların üstesinden gelinmesinin planlandığı belirtildi.