Tarım Kredi Kooperatif şubelerinin devlet eliyle başlattığı yeni bir kampanya duyuruldu. Elektronik ortamda yapılacak başvurular sonrasında bakkal olarak Esnaf kredisi olan 500 bin TL limitli kredi başvurusu kabul edilecek.

Kendisine ait bir dükkanı bulunanlar sadece Tarım Kredi ürününü satma sözü verdiğinde Halkbank'ın kredi desteğinden faydalanabilecek. Cumhurbaşkanlığı onayı ile başlatılan proje kapsamında özel bir protokol imzalandı. 14 Kasım tarihi itibariyle başlatılan kredi kampanyasına elektronik ortamda katılabilme fırsatı da sunuldu. Koop Bakkal projesi en fazla 500 bin TL limitli olarak değerlendirilebilir.

KOOP BAKKAL PROJESİ NEDİR? NASIL BAŞVURULUR?

Esnaf olarak projeye katılım sağlayıp kredi talebinde bulunanlar sadece Tarım Kredi ürünlerini bakkalında satabilecek. Kredi ödemeleri devam ederken ödemekte zorluk çeken esnafın borcunu Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaleti Kooperatifi ödeyecek. Bu sürece Kredi Garanti Fonu da dahil olacak.

Henüz bu ay içerisinde başlatılan proje şu anda pilot proje kapsamında 6 farklı ilde kullanılmaya başlandı. Bakkalda satışı yapılacak ürün grupları arasında 132 farklı temel gıda ürünü bulunuyor. Projeye katılmak isteyenlerin belirli şartları karşılaması dahilinde başvuruları kabul edilecek. Üstelik düşük faiz fırsatı ile bu kredi aylık taksitlerle geri ödenebilecek.

KOOP BAKKAL PROJESİ PİLOT UYGULAMASI BAŞLATILAN İLLER HANGİLERİDİR?

tarim-kredi-bakkal-dukkani-acmak-isteyenlere-nakit-destegini-duyurdu-koop-bakkal-projesine-nas (2)

Esnafa yönelik sunulan kredi kapsamında yıllık %7.5 faiz oranı yansıtılacak. 500.000 TL'ye kadar talep edilecek kredi için başvuru yapmak isteyen illerin listesi de açıklandı. O iller şunlar oldu: 

 • Trabzon 
 • Yozgat 
 • Tokat 
 • Sakarya 
 • Konya 
 • Ankara

Listede belirlenen 6 farklı ilde başlatılan pilot proje kapsamında toplamda 250 bakkal faydalanabilecek. Bu bakkallar 132 farklı Tarım Kredi ürününün satışını yapacak. Proje süreci devam ederken hedefte 2023 yılı itibariyle 1000 bakkala ulaşmak isteniyor. Yapılan projenin detaylı açıklamasında ise bakkalın herhangi bir şekilde işi yürütme sürecini müdahale edilmeyeceğinin altı çizildi. İşletme içinde bir alan belirlenecek ve bu alan içerisinde ürünler satışa sunulacak.

KOOP BAKKAL PROJESİNE KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

Tarım Kredi Kooperatif ürünlerinin satışına yönelik özel oluşturulan Koop bakkal projesine başvuruda bulunmak isteyenlerin taşıması gereken belirli şartlar bulunuyor:

Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı Dolar'ı olanlar buraya! Son 1,5 gününüz kaldı
 • Öncelikli olarak pilot projesi içerisinde yer alan illerde bulunmak gerekiyor.
 • Zamanla tüm illere yayılarak bu süreç devam ettirilecek.
 • Kişinin en az 5 yıllık bakkal işletmesi deneyimi bulunması gerekiyor.
 • Proje kapsamında belirlenmiş metrekare alanı en az 75 en fazla 150 metrekare olacak.
 • Belirlenen bu metrekare alanı başvuru yapacak bakkala göre esnetilebileceği de eklenen bilgiler arasında yer alıyor. 

Proje sürecinde Halkbank maddi destek olarak tadilat harcaması, raf alımı, yazar kasa alımı için toplamda 200 bin TL kredi vereceğini duyurdu. Tarım Kredi ise kapalı devre çalışanlara yönelik 300.000 TL kredi kullanabileceğini ifade etti. 24 ay sabit oranlı düşük faizli kredi başvurusu Tarım Kredi Kooperatif internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.