Tarih Verilerek Resmen Açıklandı! İstanbul'a Yılın İlk Karı Geliyor!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından kar uyarısı yapıldı. Son dakika açıklamasına göre İstanbul'da yağışların bu hafta da devam edeceği ve ardından bu yağışların karla karışık yağmur ve kara dönüşeceği bildirildi. Tarih vererek kar yağışının etkin olacağı günler açıklandı.

GÜNDEM 11.01.2021 - 18:58 11.01.2021 - 18:58

Türkiye yeni bir soğuk hava sisteminin etkisi altına giriyor. Mevsim normalleri üzerinde bir süredir devam eden sıcaklıklar mevsim normallerinin altına inecek ve kar yapışı meydana gelecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) tarafından bir açıklama yapılarak vatandaşlar bilgilendirildi.

SİBİRYA SOĞUKLARI GELİYOR!

AKOM'dan yapılan açıklamada, “Meteoroloji ve AKOM'un verilerine göre Sibirya üzerinden gelmesi beklenen soğuk hava sistemi İstanbul'a yılın ilk karını getirecek. İstanbul başta olmak üzere şu anda ülkemiz Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sistemlerinin etkisi altına girmiştir. Güneyin ılıkve nemli havasını kuzeye taşıyan sistemler nedeniyle geçtiğimiz hafta sonunda meydana gelen yağışlar bu hafta da devam edecektir.” denildi.

AKOM'un İstanbul için duyurduğu hava durumuna göre yarın sabah saatlerinde Çatalca, Silivri ve Arnavutköy ilçelerinda yağışlar başlayacak. Öğle saatlerinde ise bu yağışlar tüm İstanbul'u etkisi altına alacak. Yağışların metrekareye 30-65 kg miktarında kuvvetli sağanak yağış şeklinde olacağı bildirildi.

İSTANBUL'A KAR YAĞACAK!

Verilen bilgilere göre yağışlar çarşamba gününden itibaren etkisini kaybedecek. Bunun ardından ise Sibirya üzerinden gelecek olan soğuk hava sistemi sıcaklıklarda önemli bir dşüşe neden olacak. Perşembe gününden itibaren ise İstanbul'da karla karışık yağmur ve kar yağışı meydana gelecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ise İstanbul için kar yağışına dair tarih verdi. Hava tahmini raporunu paylaşan Meteoroloji, Cuma ve Cumartesi günlerinde İstanbul'da kar yağışı olacağını duyurdu. İstanbul'da Cuma günü sıcaklıklar 2 dereceye, cumartesi günü ise 0 dereceye düşecek.

isbilgisi.com