Tarih Vererek Benzinli Ve Dizel Otomobillerin Yasaklanacağını Duyurdular!

Dünyada otomobil tercihlerinde büyük bir değişimin planlaması resmen başladı. Financal Times'ta yayınlanan bir habere göre İngiltere yeni üretim dizel ve benzinli otomobilleri 2030 yılından itibaren yasaklayacak. İngiltere'nin bu kararına diğer ülkelerin de uymaları bekleniyor. Geleceğim otomobilleri tamamen elektrikli olacak.

OTOMOBİL 15.11.2020 - 15:56 15.11.2020 - 15:56

Dünyada otomobil sektörünü çok derinden etkileyecek planlamalar yapılmaya başlandı. Hem daha ekonomik hem de doğa dostu oldukları için elektrikli otomobillerin yıldızının parlayacağı döneme hazırlanılıyor. Dünyanın dev otomobil şirketleri elektrikli otomobil projeleri için milyarlarca dolar harcamaya başlarken en radikal karar haberi İngiltere'den geldi. Financal Times'te yer alan habere göre yeni üretilen dizel ve benzinli otomobiller 2030 yılından itibaren İngiltere'de yasaklanacak.

İNGİLTERE 500 MİLYON STERLİN DESTEKLEME FONU AYIRDI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'un yeni otomobil kararı ile alakalı olarak bu hafta içerisinde resmi bir açıklama yapması bekleniyor. Johnson açıklamasında elektrikli otomobil pazarına yönelik yeni desteklemeleri de duyuracak. Tahminlere göre İngiltere bu konuda 500 milyon sterlinlik bir destekleme fonu ayıracak.

2021 yılından itibaren elektrikli otomobil üretecek olan firmalara verilecek destekleme fonu ödemeleri ilgili şirketlere yapılacak. Ayrıca otoyollarda daha fazla sayıda hızlı şarj istasyonlarının kurulması da sağlanacak. Bu şekilde elektrikli otomobillerin kullanımında yaşanabilecek enerji aksaklıklarının da önüne geçilmiş olacak.

BENZİNLİ VE DİZEL OTOMOBİLLERİN TRAFİĞE ÇIKMASINA İZİN VERİLMEYECEK

İngiltere Başbakanı Boris Johnson benzinli ve dizel otomobillerin yasaklanmasına dair kararın 2040'tan 2035 yılına çekildiğini geçtiğimiz Şubat ayında ilan etmişti. Yeni karar ile bu süre bir defa daha geri çekilerek 2030'a alındı. 2030 yılından itibaren İngiltere'de yeni üretimi yapılan dizel ve benzinli otomobillerin trafiğe çıkmasına izin verilmeyecek.

TÜRKİYE YERLİ OTOMOBİLLE PİYASAYA DAMGA VURACAK

Türkiye açısından bu kararın bir başka büyük önemi bulunuyor. İngiltere'de alınan bu kararın önce tüm Avrupa'ya ardından ise tüm dünyaya yayılması bekleniyor. Elektrik otomobil piyasasının oldukça büyük bir niteliğe kavuşmasına kesin gözüyle bakılıyor. Türkiye'nin elektrikli yerli otomobilleri ise bir kaç yıl içerisinde seri üretimle pazarda yerini alacak. Bu nedenle yerli otomobillerin dünya devleri ile yarışmasına imkan tanınacak.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@