Ana Sayfa EKONOMİ Tanzim Sonrası Marketlerde Fiyatlar Uçtu

Tanzim Sonrası Marketlerde Fiyatlar Uçtu

Tanzim sonlanınca marketlerde sebze fiyatları arttı.

10
0
Paylaş

Seçimlere 40 gün kala belediyeler vatandaşı ucuz sebze-meyve satmak için Türkiye’nin farklı şehirlerinde tanzim kampanyası başlatmıştı. Seçimlerin ardından çok sayıda tanzim noktası kapatıldı ve fiyatlar yine yükselmeye başladı.

Patates 4 lira soğan 6 liraya kadar ulaştı. Mart ayında zam rekoru sivri biber de 25 liraya kadar yükseldi. Vatandaşa ucuz sebze satmak amacıyla kurulan tanzim satış noktaları seçim sonrasında kapatılmıştı. Tanzim noktalarının kapatılmasıyla birlikte fiyatlar yeniden yükselmeye başladı.

Son dönemde yağışların artması ile birlikte elinde ürün toplayan fırsatçılar 1 aydır piyasada çok fazla ürün vermiyordu. Bu durum nedeniyle sebze meyve fiyatları iki üç katına kadar çıkmayı başardı. Örtü altı tane Sera ürünlerinde de oldukça ciddi yükselmeler söz konusu tanzim satış noktalarında patates ve soğanın kilosu 2 liraya satılıyordu.

Tarım Kredi Kooperatifleri ürünlerde 5 Market dışında diğer tüm süpermarketlerde soğan ve patates kilosunda gözle görülür bir artış söz konusu patates 4 TL soğan 6 TL olarak satılıyor. Sebze meyve reyonunda en çok dikkat çeken gıda ürünü ise sivri biber oldu. 25 liraya satılan sivribiber bu alanda rekoru elinde bulunduruyor patates ve salatalıkta 6 lirayı aşmış durumda salkım domates de 10 liradan satılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here