Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde Yeni Detaylar Açıklandı! O Kişiler Sistemden Yararlanamayacaklar!

Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi hakkında çalışmalar devam ederken yeni detaylar da açıklandı. Sistemden bazı kişilerin faydalanamayacakları belirlendi. Peki o kişiler kim olacak?

EKONOMİ 20.06.2020 - 14:12 20.06.2020 - 14:12

Son günlerde kıdem tazminatı yerine alternatif olarak Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi tercih ediliyor. Çalışmalar devam ederken pek çok çalışanın kafasında yeni soru işaretleri oluştu. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar sonrasında kıdem tazminatının yüzde 8.33 olan tutarının yüzde 3’lük kısmının devlet güvencesinde olduğu ve işçinin bireysel hesabı üzerinden tasarruf edilebileceğinin altı çizildi.

Şimdilerde sistemin doğru işlemesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yanı sıra Aile ve Çalışma Bakanlığı tarafından da ortak bir çalışmanın yapıldığı belirtildi. Sistemin 2022 yılında hayata geçmesi bekleniyor.

Emekliliğine Az Kalanlar Faydalanamayacaklar!

Sistemin uzmanlar tarafından değerlendirilmesinin ardından bazı detaylara da yer verildi. Hem iş verenin hem de işçinin etkileneceği bu yeni sistem üzerinden bazı kişilerin fayda sağlayamayacakları belirlendi. Buna göre emekliliği az kalmış kişilerin eski sistemden faydalanmaya devam edecekleri ancak yeni sistem için emekliliği uzun sürenlerin tercih edileceği belirtildi.

Fonda biriken para normal şartlarda 60 yaşına kadar çekilemeyecek. Ancak bazı özel durumlar karşısında çekilebileceği ifade edildi. Bu özel durumlar arasında evlilik, ev alma ve özel sağlık sorunları yer alıyor. 60 yaşından sonra da fonda biriken paranın bir kısmı çekilebilecek. Kalan kısımda ise maaş olarak yansıtılması bekleniyor. Bu durum şimdiden tartışmalara neden olurken sistemin ilerleyen günlerde daha ayrıntılı bir şekilde açıklanması bekleniyor.

isbilgisi.com