Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi ile Her Yıl 50 Milyar TL Toplanacak! Kıdem Tazminatları Fona Devredilirse Çalışanlar Kıdem Tazminatlarını Ne Zaman Alabilecekler?

Kıdem tazminatlarının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) adı altında fona dönüştürülmesine yönelik çalışmalar devam ederken her gün bir başka detay kamuoyuna sızıyor. İşçi ve işveren temsilcileri ile hükümet arasında ilerleyen günlerde kıdem tazminatı düzenlemesi ile alakalı bir toplantı yapılacak. Devletin oluşturulacak fon ile 10 yılda 500 milyar lira toplaması hedefleniyor.

EKONOMİ 17.06.2020 - 10:18 17.06.2020 - 10:18

Çalışan vatandaşların kazanılmış haklarıolan kıdem tazminatlarının Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi (TES) kapsamında fona devredilmesine yönelikhükümetin hazırladığı düzenlemeyle alakalı çalışmalar sürüyor. İşçi ve işveren temsilcileriyle geçtiğimiz hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bir görüşme gerçekleştirmiştiler.

İŞÇİLER GREV KOZUNU ÖNE SÜRDÜLER

İki bakan işçi ve işveren temsilcilerine TES hakkında bilgi verirken kıdem tazminatlarının fona devredilmesine yönelik yapılan çalışma ile alakalı olarak önerilerin kendilerine iletilmesini istedi. İşçi sendikaları bu toplantının ardından kıdem tazminatına yönelik bir değişiklik yapılırsa grev kozunu kullanacaklarını basın aracılığı ile duyurdular.

İKİ MODELDEN BİRİSİ UYGULAMAYA SOKULACAK!

İşçi ve işveren temsilcilerine TES'e dair iki modelin sunumu yapıldı. İlk modele göre kıdem tazminatları fona devredilerek her yıl 19 günlük kıdem tazminatı çalışan üzerinden TES'e aktarılacak. İşverenlerden ise her yıl 11 günlük kıdem tazminatı ödemesi için aylık brüt ücretin yüzde 3'ü kadar kesinti yapılacak. İkinci modelde ise işverenler çalışanların brüt ücretlerinin yüzde 4'ü oranında prim yatıracak ayrıca çalışanlar da maaş miktarlarına oranla prim ödemesi yapacak. Yapılan tüm hesaplamalarla bu şekilde TES'e aylık yüzde 6 oranında prim devri yapılacak.

Yeni sistem 1 Ocak 2022'den itibaren hayata geçirilecek. Şu anda halen çalışanlar eğer birinci moden uygulanırsa sisteme zorunlu şekilde giriş yapacaklar. İkinci model uygulamaya sokulursa sisteme giriş isteğe bağlı olacak. Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi'nde kıdem tazminatlarının 60 yaşından önce alınması ihtimali istisnalar hariç mümkün olmayacak.

60 YAŞINI DOLDURAN ÇALIŞAN PARASININ TAMAMINI BİR ANDA ALAMAYACAK

60 yaşını dolduran çalışanlar kıdem tazminatlarının fona devredilmesiyle biriken paranın yüzde 25'ini alabilecekler. Kalan kısım ise aydan aya maaş olarak ödenecek. Ayrıca ağır hastalık, evlilik, işten çıkma, konut alma gibi sebeplerle bir defaya mahsus olmak üzere kıdem tazminatlarının yüzde 10'unu 60 yaşını beklemeden alınabilecek.

DEVLET HER YIL 50 MİLYAR TL TOPLAYACAK

Türkiye'de çalışanları sayısı ve onların maaşları esas alınarak yapılan hesaplamalara göre TES adı altında fona devredilecek olan kıdem tazminatları kapsamında ilgili fona her ay 4 Milyar TL, her yıl ise 50 Milyar TL para toplanması bekleniyor.

isbilgisi.com