Türkiye'de vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yaptıkları alışverişlerde taksit seçeneğini daha çok kullanıyorlar. Bu konuda Resmi Gazete'de bir yönetmelik yayımlandı. Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelik üzerinde değişiklik yapılarak artık yeni kurallar uygulanmaya başlanacak.

TAKSİT SAYILARINDA DEĞİŞİKLİK YAPILDI!

Vatandaşların senet kullanarak yaptıkları alışverişleri yeniden düzenleyen yönetmelik değişikliğine göre buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve elektrikli ev aletleri satışlarında uygulanan azami taksit sayısı 18'den 12'ye düşürüldü. Bu ürünleri satın alacak vatandaşlara en fazla 12 taksit yapılabilecek.

MOBİLYADA TAKSİT 18 AYDAN 12 AYA DÜŞÜRÜLDÜ!

Mobilya satın alımlarında da taksit sayısında değişiklik yapıldı. Mobilya ürünleri satın alan vatandaşlara 18 taksit yerine artık 12 taksit yapılabilecek. Uzun süreli taksit imkanı mobilya sektöründe de kaldırıldı.

Taksit değişikliklerinden etkilenen bir diğer ürün grubu ise video, kamera ve ses sistemi gibi elktronik eşyalar oldu. Ayrıca fiyatı 3.500 TL'nin üzerinde olan televizyonlar da bu kapsama alındı. Tüm bu ürünlerde uygulanan taksit sayısı 6 aydan 4 aya düşürüldü.

BİLGİSAYAR SATIŞLARINDA TAKSİT SAYISI DEĞİŞMEDİ!

Son ayların en çok satılan ürünlerinden olan tablet ve bilgisayarların taksit sayılarında ise bir değişiklik yapılmadı. Vatandaş bu ürünleri daha önce olduğu gibi yine 6 aylık taksitlerlesatın alabilecekler.

Son yapılan taksit sayısı değişikli ise kuyumculardan yapılan alışverişlerle alakalı oldu. Basılı ve külçe halinde olmayan kuyum satışlarında taksitlendirme 8 aydan 6 aya düşürüldü.

isbilgisi.com