Suudi Arabistan'ın Petrol Kararı Yeni Kriz Çıkaracak!

Küresel petrol piyasalarında meydan gelen kriden çıkmak için çabalayan petrol üreten ülkeler arasında yer alan Suudi Arabistan petrol üretiminde ek kesintiye gideceğini açıkladı. Haziran ayında Suudi Arabistan 1 milyon varil miktarında petrol üretiminde kesinti yapacak.

EKONOMİ 11.05.2020 - 18:54 11.05.2020 - 18:54

Suudi Arabsitan Enerji Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgilere göre küresel petrol piyasasında sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Buna göre Suudi Arabistan, OPEC kesintilerine ek olarak üretim kısıtlamasına gidecek.

Koronavirüs nedeniyle kendisini 2020'de krizin içerisinde çıkartamayan petrol piyasasında tam anlamıyla bir karmaşa yaşanıyor.

Nisan ayında OPEC ülkeleri petrol üretimi konusunda kesinti yapma kararına varmış ve bu karar oy birliği ile alınmıştı.

Talep azlığının üretim fazlalığı ile dengesiz bir piyasa oluşturmasına müdahale eden OPEC ülkeleri üretim kısarak düşen petrol fiyatlarını yukarıya çekmeyi ilk etapta başardılar.

Yaklaşık 30 dolar civarına çekilen varil petrol fiyatı kriz yaşanmadan önce 45 dolardan satılıyordu. Bu seviyeye ulaşması için petrol sektöründe bir süre tedbir uygulamak ve beklemek gerekiyor.

Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı tarafından alınan zon karar göre Suudi Arabistan'a aile petrol üretimi yapılan kuyularda günde 1 milyon varillik kesinti yapılacak. Bu kesinti OPEC tarafından uygulanan kesintiden ayrı olarak yapılacağı için Suudi Arabistan kesinti yüzdesini oldukça arttırmış olacak.

ABD ve Rusya'nın bu üretim kesintisi hakkında gösterecekleri tepki şimdiden merak konusu oldu. Tek başına bir ülkenin petrol kesintisi yapması piyasa şartlarının yeniden belirlsine neden olacak. Bu nedenle petrol piyasası yeni krizin eşiğine geldiği iddia edildi.

isbilgisi.com