Ana Sayfa EKONOMİ Sütte Tehlike Var Süte Su Katılıyor

Sütte Tehlike Var Süte Su Katılıyor

Sütteki tehlike sürüyor. Yüzde 14 su katılıyor.

2
0
Paylaş

Sütte yapılan hileler artık insanları korkutmaya başladı. Maliyeti düşürmek isteyen sanayici ve satıcı sütün içine yüzde 14’e kadar su katıyor. Ayrıca üreticiler sütteki yağı çekerek daha yüksek fiyata tereyağı olarak satıyor.

Piyasada yer alan sütlerin tamamı alarm vermeye başladı yapılan denetimlerde sütü çok sayıda hilenin karıştırıldığı tespit edildi. Üreticiler ve Sanayiciler 100 de 14 a varan olanlarla süte su karıştırıyor. Ayrıca sektör temsilcileri sütten yağın çekildiğini ve tereyağı olarak satıldığını bu durumun üreticiye daha fazla para getirdiğini iddia ediyor. 1 kilo süte 30 gram yağ var bu yüzden üreticilerin sütlerdeki yağı çekerek tereyağı olarak farklı alanlarda sattığı anlaşıldı.

Tüm süt et damızlık ve sığır yetiştiricileri Derneği Başkanı Sencer Solakoğlu yapılan denetimlerle birlikte yüzde 24 oranında su katan firmaların olduğunu açıkladı. Su oranı sokak arasında satılan çiğ süt ve çok daha yüksek sütlerden yağını çekip 50 liraya tereyağı kilosunu satıyorlar.

Sütteki tehlikeden dolayı vatandaşların her geçen gün şikâyetlerini arttırdığını söyleyen Solakoğlu internet ortamında insanları şikâyetini dile getirdiğini de süpermarketlerde normalde bile insanların mağdur olduğunu bazı sütlerin içinden katı yağların çıktığını duyurdu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here