Ana Sayfa DÜNYA Sudan’da Hükümet Düştü

Sudan’da Hükümet Düştü

Sudan’da hükümet feshi yaşandı. Ülkede 1 yıl ohal uygulanmasına karar verildi.

6
0
Paylaş

Sudan’ın Cumhurbaşkanı olan Ömer el-Beşir, Sudan’da hükümet feshi yaşandığını ve ülke genelinde bir yıl olacak olağanüstü hal ilan edildiğini belirtti.

Ömer el-Beşir, devlet televizyonuna Hartum’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan canlı olarak konuşma yaptı. Yaptığı konuşmasında ise ulusal uzlaşı hükümetinin ve toplam 18 tane eyalette yer alan hükümetlerin bugün itibariyle feshedildiğini belirtirken ülkede toplam 1 yıl sürecek olan olağan üstü hal ilan edildiğini açıkladı.

Beşir, alınan son kararlarla beraber 2020 yılında yaılacak olan seçimin önünü açan anayasa değişikliğinin ise iptal edildiğini belirtti. Beşir’in almış olduğu bu kararlar ise 19 Aralık 2018 tarihinden beri yapılmakta olan hükümet karşıtı gösterilerin sonrasında geldi. Sudan Cumhurbaşkanı yapmış olduğu açıklamasında görevde olan ordunun hem ülkenin hem de halkın hamisi olacağına vurgu yaparken alınacak olan kararları da bizzat takip edeceğini açıkladı.

Beşir, parlamentonun yapılan anayasa değişikliği kararının da erteenmesini istedi. Aynı zamanda bütün siyasi partilerle beraber gençlere ve silahlı gruplara da doğru bir şekilde diyalogda bulunmasının çağrısını yaptı.

Beşir’in yapmış olduğu bu açıklamasından sonra hem başkent Hartum’da hem de ülkenin farklı eyaletlerinde yapılan hükümet karşıtı gösterilere polis biber gazıyla müdahalede bulundu. Göstericiler ise bunun üzerine taş atarak ve lastik yakarak bazı yolların trafiğe kapanmasına sebep oldu. Gösterilerin organizasyonu görevinde olan Sudan Meslek Odaları ise hem hükümet hem de Beşir düşene kadar bu gösterileri yapmaya devam edeceklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here