Sigorta borçlarını öğrenmek, internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu borçlanmaların takip edilmesi ile emeklilik sürecinde herhangi bir engele takılmadan emekli maaşının başlaması sağlanmaktadır.

SSK prim sorgulama ekranı üzerinden, çalışmaya başlama sürecinden bu yana ödenmeyen borçlar ya da ödemelerin yapıldığı tutarlar takip edilebilmektedir. Bu sayede daha emekli olmadan önce emekli maaşını ve emeklilik gününü hesaplamak mümkün olmaktadır.

Sorgulama ekranı Sosyal Sigortalar Kurumu (SGK) hizmetlerinin e-devlet üzerindeki kanallarından açılabilmektedir. SGK hizmetleri kapsamında istenen bilgilere bu ekran üzerinden ulaşılabilmektedir.

SSK Prim Ödeme Hesaplama

Prim ödemelerinin takip edilmesi ile çalışan vatandaşlar, işveren tarafından verilen ödeme bilgilerini teyit edebilmektedir. İşverenler, sigorta ödemelerine dair çalışanlarını bilgilendirmek ile yükümlüdürler.

Sigorta başlangıç tarihinden bu yana yapılan ödemeler ile emeklilik yaşına kadar yapılacak ödemeler arasındaki fark bulunduğunda toplam prim borcu bilgisine ulaşılmaktadır. Borç ödemeleri, çalışmaya devam edenler için işyerleri tarafından yapılırken, çalışmaya devam etmeyenler için şahsi bir ödeme planı oluşturulmasını zorunlu kılmaktadır.

Prim hesaplamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli nokta; ödemelerin hangi sigorta seviyesinden yapıldığının takip edilmesidir. 4A/4B/4C olarak gruplandırılan prim tutarları her iş yerinde farklılık gösterebilmektedir. Bu primler hesaplanırken hangi seviyeden prim yatırıldığı kontrol edilmelidir.

Emekliliğe İlişkin Prim Ödemeleri

Prim ödemeleriyle emekli olma imkânı, çalışmaya devam eden ya da bir müddet sigorta girişi yapılıp sonrasında iş hayatına ara vermiş tüm vatandaşlar için geçerlidir. Sigorta girişinin yapılmasının ardından ödemeler yapıldığı takdirde emeklilik yaşı ile emekli olunabilmektedir.

Emekliliğe dair hesaplama yapmak için, SSK prim sorgulama ekranları üzerinden emeklilik yaşına kadar ödenecek sigorta prim tutarı oluşmaktadır. Bu tutar belirli taksitlendirmelerle ödendiğinde emekli olmak mümkün olmaktadır.

Emeklilik prim ödemelerini hesaplamak için e-devlet sisteminin kullanılması gibi, www.uyg.sgk.gov.tr/ne zaman/ sistemi üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. Bu sistem e-devlet hizmetlerinden farklı olarak bilgi girişleri yapıldığı takdirde, ödenecek tutar ve zaman dilimi net olarak belirtilmektedir.

E-devlet üzerinden yapılan prim sorgulamalarında ise geçmiş dönem ödemeleri ve tutarlarına ulaşmak mümkün olmaktadır. Fakat Sosyal Sigortalar Kurumu bünyesinde hizmet veren internet bağlantısında olduğu gibi net bir gün ve net bir borç tutarı hesaplayıcı yazlım bulunmamaktadır. E-devlet üzerinden borç sorgulatmak isteyenlerin hesaplamaları veriler dahilinde kendilerinin yapmaları gerekmektedir.

Emeklilik Günü Tamamlama Kriterleri

Emekli olmak için yaş doldurmak, sigorta borçlarının takibi kadar önemli bir kriter olarak belirlenmektedir. Sigorta prim ödemeleri tamamlanış olan vatandaşların da emeklilik yaş sınırını bekleme zorunluluğu bulunmaktadır.

Emeklilik yaşı hesaplamak için, emekli olacak şahsın hangi tarihte sigorta girişinin yapıldığı öğrenilmelidir. 24.05.2014 tarihi itibariyle sigorta girişleri yapılan erkek vatandaşlar için son belirlenen emeklilik yaşı 60 iken; aynı tarihte sigorta girişi olan kadınların emeklilik yaşı 58 olarak belirlenmiştir.

Emeklilik yaşı dolduğunda emekli olabilmek için şu şartlar bulunmaktadır:

  • Sigorta ödeme yılı 15 yılı doldurmak
  • 3600 prim ödeme günü
  • İlan edilen son emeklilik yaşı zorunluluğu

E-devlet Emeklilik Sorgulama Hizmetleri

Emekli olmak için e-devlet üzerinden hesaplama yapma, sistem içerisinde görünen prim günü ödemeleri ve prim tutarlarının hesaplanması ile mümkün olmaktadır. Sigorta başlangıç tarihinden itibaren görünen hesap dökümleri üzerinden bu hesaplamayı yapmak mümkün olmaktadır.

SSK prim sorgulama aracılığıyla verilen hizmet; emeklilik yaşı, prim ödeme günü ve sigorta başlangıcı bilgilerine e-devlet üzerinden ulaşıldıktan sonra, emekli olma sürecinde toplam 3600 prim gününe kalan günler hesaplanarak yapılmaktadır. Bu günler için toplam ödeme tutarı, sigortanın başlandığı 4A/4B/4C gibi hangi seviyeden ödenmeye başladığı ile belirlenmektedir. Bir sonraki ödemeler de aynı taksitlendirme üzerinden devam edebilmektedir.