Hem tüketici hem çalışan hem de ülke ekonomisi adına önemli adımlar atan hükümet yetkilileri, geçtiğimiz haftalarda yapmış oldukları açıklamalarda uzun süredir beklenen kadro konusunu da masaya yatıracaklarını ve bu sorunun çözüme kavuşturulacağını belirtmişti. Yüz binlerce sözleşmeli personeli yakından ilgilendiren bu açıklama, heyecanlı bir bekleyiş sürecinin başlamasını sağladı.

Geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yapmış olduğu bir açıklamada sözleşmeli personellere kadro hakkının verileceğini ifade etmiş olması, sözleşmeli personelleri ve ailelerini oldukça heyecanlandırdı. Kadro hakkının kimlere verileceği, ne zaman yürürlüğe gireceği vb. konu başlıkları merak edilirken 28 Kasım tarihinde düzenlenmiş olan kabine toplantısından net bir karar çıktı. Sözleşmeli personellere dair verilmiş olan kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. 

MÜJDEYİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VERDİ!

BİM'de Dev indirimler başlıyor! BİM'de Dev indirimler başlıyor!

sozlesmelilere-kadro-hakki-tanimlandi-kadro-hakki-kimlere-verilecek-kimler-kadrolu-statusune-

28 Kasım Pazartesi günü düzenlenmiş olan kabine toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçerek toplantıda görüşülen konu başlıklarına ilişkin kamuoyunu bilgilendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun süredir beklenen kadro konusuna da bir açıklık getirdi. Erdoğan, müjdeyi şu şekilde verdi: “Hazırlıkları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından sürdürülen kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi konusunu değerlendirdik. Bu çalışma ile birlikte 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4’üncü maddesinin B fıkrasını temel dayanak haline getirerek, mevzuat karmaşasını gidermek sureti ile sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik.”

KADRO VERİLMESİ KARARINDAN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Kamuda bulunan sözleşmeli personellere kadro hakkının verildiğinin açıklanmasından sonra söz konusu kararın kimleri kapsayacağı merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan karar kapsamının dışında kalan gruplar için şu ifadeleri kullandı: “Kadro kapsamı dışında kalanlar sözleşmeli askeri personel, sözleşmeli KİT personeli, sözleşmeli akademik personel, sözleşmeli meclis danışmanı, sözleşmeli sanatçı sözleşmeli sağlık yöneticisi ve tamamı sözleşmeli kurumlardır. “

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı karar kapsamında sözleşmeliden kadroya geçiş hakkı elde etmiş olan çalışanlar, 3 yıllık sürelerini tamamladılar ise 1 yıl aday memurluk yapacaklar. Henüz 3 yıllarını tamamlamamış olan personeller ise 3 yıllarını tamamlayana kadar bekleyecek, sonrasında ise aday memurluğa erişebilecek.