Sosyal yardımlar devlet tarafından birçok vatandaşa sunulmakta olan yardımları içermektedir. Yıllardan bu yana verilmekte olan sosyal yardımlar olmasının yanı sıra ayrıca yeni ve vatandaşlara özel olarak verilmekte olan sosyal yardımlar da bulunmaktadır. bunlardan birisi de son zamalrada dikkat çeken engelli olan vatandaşlara verilmekte olan yeni sosyal yardım içeriğidir. Bilindiği üzere birçok yardım çeşidi engeli bulunmakta olan vatandaşlara verilmektedir. Bunlara bir yenisi danha bugün itibariyle eklenmiş bulunmaktadır.


Engelli Vatandaşlara Üretim Desteği


Yapılmakta olan destekler genel olarak karşılıksız ve her hangi bir hamle gerektirmeyen yardımlar olduğunu biliyoruz. Bu yardımlardan farklı olarak engelli vatandaşlara istiridye mantarı üretimi ile ilgili yardım sağlanacağı bilgisi bugün itibariyle iletilmiş bulunuyor. Böylece devlet vatandaşlarına yavaş yavaş balık vermek yerine balık tutmayı öğretiyor. 
Engelli vatandaşların da üretime katılmalarını hedefleyen bu girişimle birlikte birçok vatandaşın sosyal hayat içerisine dahil olması bekleniyor. Durumun böyle olma-sı ayrı ekonomiye ve üretime de ciddi katkılar sağlayacağı tahmin ediliyor. 


İlk Tesis İzmir de


Konu ile ilgili ilk çalışma ise İzmir de yapıldı. Engelli vatandaşların üretim sağlayabilmeleri adına tesis kuruldu. Şartları yerinde bulunan vatandaşlar başvurularının olumlu olması durumunda bu tesis içerisinde bulunmakta olan alanlardan kendisine tahsis edilmesi ile birlikte çalışmalara başlaması mümkün olmaktadır. Konu ile ilgili ayrıntılı açıklama da yapılacaktır.