Sosyal Güvenlik Uzmanları Uyardı! Bunu Yaparsanız Emekli Aylığınız Kesilir, Prim Gününüz Silinir!

Türkiye'de milyonlarca vatandaş erken emekli olabilmenin yollarını araştırırken sosyal güvenlik uzmanlarından bu vatandaşlara kritik bir uyarı yapıldı. Emekli olmak için primlerini kendi ceplerinden ödeyen vatandaşlar çok büyük bedeller ödemek zorunda kalıyorlar. Emekli olmak için primlerini kendileri ödeyen vatandaşlara hangi cezalar verilir?

SOSYAL GÜVENLİK 26.05.2020 - 23:35 26.05.2020 - 23:35

Türkiye'de erken emekli olarak garanti bir maaşa kavuşmak isteyen çok sayıda vatandaş bunun yollarını araştırıyor. Ancak bu yolların bazılarının ise çok büyük riskler barındırdığını bilmiyorlar. Sosyal güvenlik uzmanları vatandaşların fiilen çalışmadıkları halde emekli olmak için sigortalı gözükmenin büyük yaptırımlara neden olabileceğini ifade ediyorlar.

SİGORTALAR İPTAL EDİLİYOR PRİMLER SGK'YA KALIYOR

Primlerini kendileri ödeyerek çalışmadan sigortalı gözüken vatandaşlara SGK tarafından ciddi yaptırımlar uygulanıyor. Bu vatandaşların gerçekten sigortalı olmadıklarının tespit edilmesi halinde sigorta süreleri iptal ediliyor ayrıca yatırılan tüm primler SGK'ya gelir olarak kaydediliyor.

EMEKLİ AYLIKLARI KESİLİYOR

Ayrıca fiilen çalışmadan primlerini ödeyen vatandaşların bu eylemlerinin emekli aylıkları bağlandıktan sonra tespit edilmesi halinde emekli aylıkları kesiliyor ve ödemesi yapılan emekli aylıklarının tamamı faiziyle birlikte geri isteniyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu bu konuda son yıllarda çok titiz bir çalışma gerçekleştirmeye başladı. Sahte sigortalı çalışanları tespit etmek için farklı yollara başvuran SGK, bunun tespiti durumunda ise yaptırımları uygulamaktan da hiç çekinmiyor.

SAHTE SİGORTA YAPTIRAN İŞ YERİNE DE CEZA VAR

Öte yandan sahte sigorta yaptıran vatandaşlar değil onları sigortalı gösterek iş yerleri de cezalandırılıyor. Bunun tespiti durumunda iş yerlerine sahte sigorta yaptırılan her ay için asgari ücret miktarında para cezası veriliyor.

Primlerini ödeyerek sahte sigorta yaptıran vatandaşların emekli olduktan sonra tespit edilmeleri durumunda sağlık hizmetleri kaleminde de bir ceza bulunuyor. Bu vatandaşlar aldıkları sağlık hizmetleri için SGK tarafından ödenen paraların tamamını faiziyle birlikte geri döemek zorunda kalıyorlar.

isbilgisi.com