2022 yılının ocak ayına girilmesi ile birlikte etkisini açığa çıkaran yüksek enflasyon, asgari ücrete yüzde 50,5’lik bir zammın yapılmasına aracılık etti. Enflasyon üstü tarihi asgari ücret zammı gündemde büyük yankı uyandırırken vatandaşları da sevince boğdu. Ancak zam açıklamasının ardından enflasyonun yükselmeye devam etmesi, yapılan ciddi zam oranının kısa süre içerisinde erimesine sebebiyet verdi. Bu durum vatandaşların alım güçlerinin tekrar düşmesi ile sonuçlanırken temmuz ayın başında tarihte ilk kez asgari ücrete ara zam yapılmasına karar verildi. 

Memur ve emekli maaşlarına gelen ikinci zam ile birlikte duyurulan yüzde 30’luk asgari ücret zammı, ilerleyen günlerde tekrar etkisini yitirdi. Bu durum karşısında üçüncü bir zammın söz konusu olamayacağını ve asıl büyük zammın ocak ayında yapılacağını ifade eden hükümet yetkilileri gözlerin yeni yıla çevrilmesini sağlarken sene boyunca gündemden düşmeyen bir diğer konu da EYT oldu. 

1999 yılından açıklanan sigorta kanunu sebebi ile prim ve hizmet sürelerini doldurmuş olmalarına rağmen yaş faktöründen ötürü emekli olamayan milyonlarca vatandaş, yakın zaman içerisinde Meclis’e sunulacak olan EYT yasa tasarısını heyecan ile beklemeye başladı. 

Gündem asgari ücret zammı ve EYT yasa tasarısı konuları ile meşgulken Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz’dan konu başlıklarına ilişkin dikkat çeken açıklamalar geldi. 

ASGARİ ÜCRET TAHMİNİNİ AÇIKLADI!

sosyal-guvenlik-uzmani-emin-yilmaz-asgari-ucret-icin-rakam-verdi-eytde-yas-sartina-dikkat-cekt

Geçtiğimiz günlerde TGRT Haber’de yayınlanan bir programa canlı bağlantı ile dahil olan Sosyal Güvenlik Uzmanı Emin Yılmaz, asgari ücret zammına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Zam oranına ilişkin yüzde 45, yüzde 50 ve yüzde 55 gibi tahminlerin bulunduğunu ifade eden Yılmaz, kendi tahmininin 8- 8 bin 500 TL bandında olduğunu belirtti. 

“YAŞ ŞARTI ANLAMSIZ OLUR!”

Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak! Hane başına 15.000 TL ödeme yapılacak!

EYT yasasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yılmaz, yeni yasada yeni bir yaş şartının olmasının EYT’nin doğasına aykırı olduğunu ifade etti. Yaş şartının getirilmesini beklemediğini belirten Yılmaz, zaten prim günü ve hizmet süresi şartlarından ötürü kademeli olarak bir emeklilik planının yürütülecek olduğuna dikkat çekti.