Sosyal Güvenlik Kurumu SGK Evrak Takibi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

SGK hizmet dökümlerine yönelik takip süreçleri internet üzerinden yapılmakta olan işlemleri içermektedir. İnternet kurumsal hizmetleri bünyesinde yapılan başvurular, sunulan hizmet dökümleri sorgulanmaktadır.

SOSYAL GÜVENLİK 17.03.2020 - 09:41 17.03.2020 - 09:41

SGK evrak takibi sorgulama, yapmak isteyenler e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabildikleri gibi aynı zamanda e-SGK üzerinden de işlem yapabilmektedirler. Herhangi bir evrak sorgulaması yapmak isteyenler, sistem üzerinden arama butonunu kullanarak istedikleri evrakların detaylı dökümüne ulaşabilmektedirler.

Hizmet dökümleri içerisinde; işe başlangıç tarihi, sigortanın başlatıldığı ve bittiği tarih, prim ödeme miktarı, yapılan prim ödemeleri üzerinde oluşan borçlanmalar gibi bilgilere ulaşılmaktadır. Bunun yanı sıra, sigorta prim ödemelerinden hareketle emeklilik süreçlerine ilişkin pek çok veriye de ulaşmak mümkün olmaktadır.

İnternet Üzerinden Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Emeklilik verileri ile ilgili evrak takibi, yapmak isteyenlerin T.C kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Sistem üzerinden yapılan girişin ardından SGK hizmetleri sekmesine girilmesi gerekmektedir. Bu sekmeye ulaşamayan vatandaşlar, arama butonuna talep ettikleri belgenin ismi yazılmaktadır.

E-devlet üzerinden işlem yapamayanlar ya da istedikleri hizmetlere ulaşamayanlar için Sosyal Sigortalar Kurumu’nun da işletmekte olduğu e-SGK sistemi kullanılabilmektedir. Bu sistem üzerinden bir takım veri hesaplamaları yapılabilmektedir.

E-SGK hizmeti, e-devlet sistemi ile entegre bir biçimde çalışmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden veri girişleri yapıldığında e-SGK sistemine veriler otomatik olarak düşmekte ve o sistem üzerinden otomatik emeklilik hesaplamaları yapılabilmektedir.

Emeklilik yaşı hesaplama, prim günü hesaplama, prim borçlanmalarına yönelik ödenmeyen tutarları hesaplama bu işlemler üzerinden sağlanmaktadır.

İnternet Sistemleri Üzerinden Hangi Evraklara Ulaşılabilir?

SGK hizmet dökümüne ilişkin evraklara ulaşılması, hem e-devlet sistemi üzerinden hem de e-SGK sistemi üzerinden erişime açıktır. Bu sistemler kapsamında şu belgelere ulaşılmaktadır:

  • Sigorta verilerine ilişkin hizmet dökümü
  • Emekliliğe engel oluşturan prim borçları
  • Prim ödemelerinin yapıldığı sigorta girişleri
  • Emekliliğe başlangıç yapılması adına tamamlanacak gün sayıları

SGK evrak takibi sorgulama hizmetleri, erişilen dokümanlar ile yapılacak başvuruların takibini de içermektedir. Emekliliğe ilişkin bir başvuru yapılması durumunda bu sistemler üzerinden olumlu ya da olumsuz geri bildirim yapıldığı takip edilmektedir.  

SGK Başvurularının Takip Süreleri

Hizmet dökümleri ile yapılan başvuruların takip süreçleri, kısıtlı zamanlara işaret etmektedir. Yapılan bir başvurunun sonuçlanması için resmi olarak belirlenen bir zaman dilimi bulunmaktadır. Bu zaman dilimi öncesinde başvuru sorgulamaları yapmak herhangi bir sonuç getirmeyecektir.

Hizmet dökümü sunan belgeler ile; emeklilik borcu sorgulama, emeklilik başvurusu, prim borcu ödeme başvuruları gibi birtakım işlemlerin başlangıcı yapılmakta ve takibi sağlanmaktadır. Bu başvuruların her biri için belirlenen iş günü süreleri değişkenlik göstermektedir.

Yapılan başvurular içerisinde emekliliğe ilişkin bir başvuru yapılması halinde, maksimum 2 ay olacak şekilde bir bekleme süresi tayin edilmektedir. 2 ay süresinde dönüş yapılmayan başvurular için itiraz oluşturma hakkı bulunmaktadır.

Her başvuru durumu için aynı kriterler söz konusu olmadığı gibi, yurt içi ve yurt dışı başvuru süreleri de değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra 4A başvuruları, 4B başvuruları aynı zaman diliminde sonuçlanmamaktadır.

E-SGK Sistemi Nasıl Kullanılır?

E-SGK online hizmet dökümleri site üzerinden yapılan girişler ile sağlanmaktadır. Bu girişi yapmak için gerekli olan iki bilgi T.C kimlik numarası ve sigorta sicil numarası olarak bilinmektedir. Hizmet ekranı üzerinden iki bilginin girilmesi ile pek çok sorgulama ve hesaplama işlemleri yapılabilmektedir.

SGK evrak takibi sorgulama işlemleri için e-SGK üzerinden hizmet almak isteyen vatandaşlar için e-devlet sistemi üzerinden de geçiş yapmak mümkün olmaktadır. Bu sayede daha kolay veri girişi sağlanabilmektedir.