Son Yıllarda Dolar Yatırımı Yapanlardan Daha Çok Gayrimenkul Yatırımı Yapanlar Kazandı!

Pek çok yatırımcının dolar fiyatlarında meydana gelen dalgalanma sonucunda kafasının karıştığı biliniyor. Ekonomik verilere göre son iki yıllık süreç içerisinde parasını gayrimenkule yatıranlar dolar yatırımcılarından daha fazla kazanç elde ettiler.

DEVLET DESTEKLERİ 23.05.2020 - 12:41 23.05.2020 - 12:41

Son yıllarda dolar kurunda meydana gelen yükseliş pek çok kişinin yatırımlarını yeniden gözden geçirmesine neden oldu. Bu süreçte dolar yatırımı yapan kişilerin oldukça büyük kazanç elde ettikleri ifade edilmişti. Bunun ardından  rekor kıran dolar kuru geçtiğimiz haftalar 7.20 lira seviyelerinin üzerine çıktı. Ardından alınan önlemler sonrasında doların ateşi düştü ve hızlı bir şekilde düşüşe geçtiği belirlendi.

Yapılan Değerlendirmelere Göre Gayrimenkule Yatırım Yapanlar Kazandı

Dolar kurunda 2018 yılından bu yana devamlı olarak bir dalgalanma mevcut. 7 lira sınırından dolar alan kişilerin zararlarını kapatmak ve yeni zararlar açmamaları için iki sene boyunca doları satmamak için direndikleri ve yükselmesini bekledikleri belirlendi. Bu süreçte gayrimenkul yatırımı yapan kişilerin dolar yatırımına göre çok daha kazançlı oldukları belirlendi.

Kaba bir hesap yapmak gerekirse ekonomik veriler incelendiği zaman 2018 yılının Ağustos ayında dolara ve gayrimenkule yatırım yapan yatırımcılar incelemeye alındı. Bu inceleme sonrasında gayrimenkul yatırımı yapan bir kişinin iki yıllık süreç içerisinde yüzde 14 oranında bir kar elde ettiği belirlendi. 2 yıllık süreçte buna kira gelirinin de eklendiği düşünüldüğü zaman bu kar oranının yüzde 24 seviyesine kadar çıktığı belirlendi.

Yapılan hesaplamada doların yükselmiş olmasına rağmen gayrimenkul yatırımı yapan kişilerin daha kazançlı ve daha güvenli bir yatırım yapmış oldukları belirlendi.