Son Dakika Yeni İstihdam Paketi Kararı! Kıdem Ve İhbar Tazminatlarını Yok Edecek Maddelerle Alakalı Yeni Gelişme!

TBMM'de görüşmeleri devam eden Yeni İstihdam Paketi ile alakalı olarak bir son dakika gelişmesi yaşandı. İşçi sendikalarının karşı çıktığı ve çalışanların kıdem ile ihbar tazminatlarını ortadan kaldıracak tartışmalı iki maddenin geri çekileceği bildirildi. İşte ayrıntılar...

EKONOMİ 10.11.2020 - 13:43 10.11.2020 - 13:43

TBMM'de bir süredir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından hazırlanan Yeni istihdam Paketi ile alakalı olarak görüşmeler devam ediyor. Plan Bütçe Komisyonu'nda yapılan görüşmelerin ardından TBMM Genel Kurulu'nda paketin onaylanması bekleniyor. Ancak bugün bir son dakika gelişmesi yaşandı. Yeni İstihdam Paketi içerisinde yer alan ve çalışanların büyük tepkisini çeken esnek çalışma modeli ilealakalı olarak yapılması önerilen değişikliğin bulunduğu iki maddenin geri çekileceği bildirildi.

ÇALIŞANLARIN TEPKİSİ İŞE YARADI!

TÜRK-İŞ, HAK-İş ve diğer işçi sendikalarının şiddetle karşı çıktıkları maddeler konusunda yeni bir karar alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzlaşma sağlanmadan değişiklik yapılmaması yönündeki prensibi gereği ilgili madde Yeni İstihdam Paketi'nden çıkarılacak. Kalan diğer maddeler ise TBMM'den geçirilerek yürürlüğe sokulacak.

İŞÇİLER HANGİ HAKLARINI KAYBEDECEKLERDİ!

Esnek çalışma modelini getirerek aslında işsizlik rakamlarını görüntüde düşürmeyi amaçlayan tasarı işçilerin tepkisi ile karşılaştı. Bu maddeler eğer yürürlüğe girmiş olsaydı 25 yaş altı gençler ile 50 yaş üstü vatandaşlarla işverenler belirli süreli iş sözleşmesi imzalayabileceklerdi. Bu sözleşme gereği işverenlere herhangi bir yükümlülük yüklenmezken işçilerin kıdam ve ihbar tazminatı hakları tamamen ellerinden alınacaktı. Ayrıca sözleşme bitiş tarihinde işverenler bu çalışanlarla sözleşme yenilemek zorunda kalmayacaklar. Çalışılan süre için ise işverenler çalışanların emeklilik primlerini ödemeyecek her çalıştırdıkları çalışan için de destek ödemesi alacaklardı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN FRENİ!

Emekliliği imkansız hale getirecek olan düzenleme işçilerin direnişi ile karşılaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da kararıyla bu iki tartışmalı madde gündemden kalktı. Değişiklik için ısrar eden TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nun AK Partili üyeleri ise Cumhurbaşkanı Erdoğan freni ile karşılaştılar.

isbilgisi.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@