Bankalar ve müşteriler arasında gerçekleştirilen sözleşmeler sırasında fiziki belge ya da ıslak imza kullanımında yeni karar alındı. Bir süredir yapılan çalışmalarda bu sürecin azaltılması için büyük adımların atılacağı müjdesi verilmişti. Koronavirüs salgını ile mücadele süreci devam ederken meclise yakın zamanda sunulması beklenen Torba Yasaya yeni bir madde daha eklendi.

Banka kartları ve kredi kartlarının çıkarılması, kullanılması,  takas ve mahsup işlemlerinin gerçekleştirilmesi yönündeki esas ve usulleri belirleyen 5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu’nda pek çok kişiyi mağdur eden bazı adımların kaldırılması için gerekli adımlar atıldı.

Kart Sözleşmelerinde Islak İmza Şartı Kaldırılacak!

Belirlenen değişikliğin yapılmasının ardından bankalar ve kart sahipleri arasında gerçekleştirilen sözleşmede de ciddi değişikliklerin yaşanacağı ifade ediliyor. Sözleşmelerde uzun yıllardır aranan yazılı şekil ve ıslak imza şartının tamamen ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

Salgının yayıldığı ve sosyal izolasyonun önemli olduğu şu günlerde kişiler bankaya gitmeye gerek duymadan, online kanallar ve iletişim araçları sayesinde kart başvurusunda bulunabilecekler. Bu sayede kart başvuru işlemleri daha kolay hale getirilecek.

Salgın döneminde kart kullanımının arttığı ancak temas sağlamamak için temassız ödemelere ağırlık verildiği belirlendi. MKM tarafından hazırlanan rapora göre temassız işlemlerin Mart ayı döneminde yüzde 170 oranında arttığı tespit edilmişti.