Türkiye'de yapılan araştırmalar doğrultusunda 8 milyon işsiz bulunuyor. Coronavirüsü yüzünden işini kaybedenlerde düşünüldüğünde bu rakam 10 milyona ulaşıyor. Gündemdeki konular sürekli tartışılırken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu;

"Bu kapsamda dar gelirli 2.1 milyon aile için 1.000 lira yardım yapacağımızı açıklamıştık. Yeni çalışmamız neticesinde bu süreçten etkilenen yaklaşık 2.3 milyon aileye daha bu yardımı yapacağız. Toplam 4.4 milyon ailemize nakdi yardım sağlamış olacağız." ifadelerini kullandı.

Ücretsiz İzne Çıkartılanlara Maaş Desteği

Kısa süreli çalışma ödeneğine başvuru yapamayan esnaf ve ücretsiz izne çıkartılan çalışanlar içinde maaş desteği sağlanacağının altını çizdi.

2 Milyon Kişi İşsiz Kaldı

Koronavirüs salgını ile birlikte birçok işyeri geçici süreliğine faaliyetlerini durdurdu. İş yerlerinin faaliyetlerini durdurması, sektörün satın alma gücünün düşmesi üzerine işçi çıkartmaları boy gösterdi. Salgın neticesinde 2 milyon kişinin işsiz kaldığının da altını çizen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, işsiz kalanlarada maaş desteğinde bulunacağını 2.3 milyon aileye de yardım götüreceklerini bildirdi. Ödemelerin ne zaman yapılacağı konusunda henüz net bir açıklama yokken tüm gözler hükümete çevrilmiş vaziyette..